Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Ролята на данъците |
Въведение Данъците в икономиката са най-дискутираната тема във всяка икономическа политика. От съществуването на държавата се появяват и данъците, като задължителен елемент на държавната политика. Те засягат пряко населението и доходите, което определя тяхната значимост. Данъкът е възникнал едновременно с държавата, но се счита, че не е творение на държавата. Това е едно обективно възникнало плащане в полза на държавата, което закона е утвърдил. Тя като законен собственик на земята и на територията на страната се счита,че има основанието да получава вечната рента от тази земя , т.е данъка се тълкува като рентата на държавата от земята. От теорията за обществен договор, данъкът се третира като задължение на гражданите към държавата срещу ползите и услугите, които тя им осигурява. Оформя се и разбирането за данъците като цена на правителствени услуги. v Изучаването на теоретичните принципи на организирането на данъчното облагане и вижданията за ролята на данъците в икономиката са основен елемент във всяко теоретическо изследване на държавните финанси и още повече на държавните приходи. И това не е случайно, защото познаването на основните принципи на данъчното облагане е задължително условие при създаването, въвеждането, налагането на всеки данък и установяването на всяка данъчна система и нейното управление. Не по-малко важно при изучаването на данъците е и познаването на основните,оформили се исторически и наложили се в сферата на държавното финансово управление,философии и теории за мястото, ролята и предназначението на данъците в икономиката. Причината за това се корени във въздействието им върху формирането на политическите идеи за финансово управление на държавата и оттам – върху характера и технологията на данъчното облагане и данъчната система. В конкретен план то включва разглеждането на класическите, кейнсианските и неокласическите теории за данъците. v Принципите на данъчното облагане са онези основни теоретични положения, които формират общата насока на облагането с данъци в националната икономика. Сами по себе си принципите на данъчното облагане се намират в динамична връзка с основните теории за ролята на данъците в икономиката и икономическите школи. В исторически план теориите за ролята на данъците в икономиката, еволюират в зависимост от конкретната социално-икономическа обстановка и господстващата икономическа идеология.
Ролята на данъците До голяма степен разбирането за ролята на данъка се свързва с вижданията на основните икономически течения за данъците и тяхната роля в икономиката. Има много теории за възникването и утвърждаването на данъците. За основоположник на теорията за данъчното облагане се счита шотландският икономист А.Смит. Идеите му оказват кардинално влияние върху финансовия и стопански живот в много държави.
П.Самуелсон счита, че положителни резултати в икономиката ще има, ако стопанските програми се съобразяват не само с целите и стремежите на правителството, но и с интересите на частния сектор. Съвременната икономика се движи от две сили - държавата и частния сектор. Необходимо е обединяване на макроикономическия с микроикономическия анализ, условията на смесена икономика, в която доминират интересите на държавата, частния сектор и индивидите. Правителствената намеса в икономиката трябва да бъде преди всичко с минимални условия за живота на човека, а след това да решава проблемите на растежа. Важно за неокласическия синтез е капиталообразуването. То трябва да се насърчава.
|