Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Авторско право в книгоиздаванета |
1.Издателство и автор, творчески и юридически взаимоотношения. Авторът е особено важно лице за издателствата, тъй като от писателя зависи качеството на ръкописа. Поради тази причина много издателства се стремят да привличат авторитетни и стойностни творци. Съществува практика издателствата да имат постоянни автори, с които са в добри отношения. Поради спецификата на книгоиздаването, което съчетава в себе се творчески и стопански характеристики, се налагат два вида взаимоотношения между писателите и издателствата:
2.Интелектуалната собственост в книгоиздаването Създателят е физическо лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение плод на мисълта. Авторът притежава изключителни права върху творението си, което е негова интелектуална собственост. Творческият труд е защитен от закана за авторското право от плагиатство (претенции за авторство на чуждо произведение), пиратство (разпространението и употребата на чужда интелектуална собственост без разрешение на автора) и псевдоавторство. В света авторското право е защитено от Берлинската конвенция(1886 г.), Универсалната конвенция(1952 г.) и други , с които е съобразен и закана в България. Международният символ за авторско право, който означава copyright (авторско право). В книгоиздаването авторските права са запазени за всички творчески продукти като предговори, бележки, преводи, илюстрации, фотографии и други. Всички носители на интелектуална собственост по една книга се записват в copyright страницата, например: © Васил Иванов, автор, 2010 © Петър Асенов, художествено оформление, 2010 ©Издателство „Слово” 3.Задълшителни елементи на издателския договов с автор. Когато авторси ръпис ще бъде издаден се подписва договор между твореца и издателя, който ще озакони и уточни тяхното сътрудничество. Договарянето може да бъде :
С издателския договор създателят отстъпва правото да пресъздаде и разпространи произведението, като издателят се задължава да изплати възнаграждение на автора. Договорите са стандартни като включват в себе си:
В споразумението се набляга на финансовите детайли. В България срокът на договора е 3 години, след изтичане му авторът може да издаде книгата си в друго издателство. При случай на изчерпване на тиража договорът се приключва, освен ако автора и издателя не искат да пуснат допълнителни бройки. Това може да стане като към стария споразумение се добави допълнителен анекс. В други ситуации се прави допълнение свързани с обема на произведението, но всичко това се прави ако двете страни са съгласни. Начините на финансово заплацане на автора са три:
Ако книгата е в малък тираж писателят може да се откаже от възнаграждението си , за да му издатат книгата или да му дадат бройки от книгата. Авторът може да инвестира в отпечатването на труда си, зависи дали издателството ще прояви интерис. Има и варианти за частицно и изчяло платено от автора издание. 4.Други субекти на авторски права в книгоиздаването. Обектите на авторски права са произведения на литературата, изкуството и науката, които са резултат от творческа дейност и са изразени по какъвто и да е начин и в каквато и да е форма. Под защитата на закона за интелекнуалната собственост не попадат закони, наредби(всички видове актове на държавни органи), както и техните официалните им преводи, идеи, концепции, фолклорни творби, новини, факти и данни. Авторските права върху преводи или преработки е на човека който ги е направил, без това да нарушава интелекуалната собственост на автора на оригинала. Това не пречи на други да правят свои собствени преводи и преработки на една и съща творба. Съставителите на сборници, справочници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни също са под закрилата на закона за авторското право, стига да отговарят на критерия оригиналност, който стой в основата на авторското право.
|