Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Преки данъци 6 |
![]() |
![]() |
![]() |
Преки данъци 1.Преки имуществени данъци 2.Преки подоходни данъци Преки подоходни данъци: За въвеждането и повсеместното прилагане на преките подоходни данъци са необходими 2 предпоставки: а)висока степен на развитие на стоково паричните отношения и превръщането на дохода в главен белег за платежоспособност б)създаване на техника за обхващане и облагане на дохода. Под тахника разбираме начините на облагане, на измерване на дохода и правилното формулиране на целите и задачите на обществото във връзка с подоходното облагане. Подоходните данъци имат 2 разновидности:
Облагане на доходите на юридическите лица При облагане на доходите на юридическите лица най общо данъка, с който те се облагат се нарича данък върху печалбата. Съвременните тенденции и особенности на данъка върху печалбата са следните:
Самото облагане на печалбата може да бъде осъществено по различен начин: 1.да се облага корегирана балансова печалба( у нас е така ) 2.данъкът се определя върху финансовия резултат от стопанската дейност т.е. печалбата( разликата между приходите и разходите ) Самото облагане на печалбата може да бъде осъществено по различен начин:
да се облага само печалбата която е разпределена По правило в съвременни условия с възраждането на неолибералната доктрина на А.Смит обикновенно чрез данъците не се преследват регулативни и икономически функции. Ето защо трябва да има единство при облагане на печалбата.
Организация на облагане с корпоративен подоходен данък в България. Посочените съвременни тенденции на облагане на печалбата са възприети у нас с указ N 56, през 1996г този указ е заменен със закон за данъка върху печалбата, а от 01.01.1998г. - закон за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). I.Обект на облагане - печалбата и дохода на местни и чуждестранни юридически лица, на някои бюджетни учреждения, както и на местни и чуждестранни дружества, които не са юридически лица, а се наричат неперсонифицирани дружества. еперсонифицирани дружества - възникване на дружества въз основа на договори, чрез които 2 или повече лица се обединяват за постигане на една обща цел; доходи на местни и чуждестранни физически лица. Данъците, които се регламентират според ЗКПО се разграничават на:
I.1. данък върху печалбата за републиканския бюджет(данък върху печалбата)
II.1.данък върху доходите от дивиденти и ликвидационни дялове 2.данък върху застрахователни и презастрахователни премии 3.данък върху представителните разходи, даренията и спонсорството отчетени като разходи. 4.данък върху социалните разходи и разходи за поддържане, ремонт и експлоатация на леки автомобили 5.данък върху прираста на капитала при прекратяване с ликвидация. 6.патентен данък
Местните юридически лица и ннеперсонифицирани дружества подлежат на облагане за печалба от всички източници в страната и чужбина, за които са данъчно задължени с Данък върху печалбата и Данък за общините. На тях им се удържат и съответните данъци при източника на доходи. Следователно за местните юридически лица е въведен принципа за облагане на световния доход (печалба) формиран от всички източници в страната и чужбина. При местните юридически лица с идеална цел и учрежденията на бюджетна издръжка се облагат само финансовите резултати при осъществяване на стопанска дейност или отдаване под наем. Чуждестранните юридически лица и неперсонифицирани дружества се облагат с Данък върху печалбата и Данък за общините в случай на реализирани печалби от източници в страната от стопанска дейност.
Облагаемата основа при Данъка върху печалбата и Данъка за общините е облагаемата печалба (различава се от счетоводния финансов резултат или балансовата печалба, за целите на данъчното облагане балансовата печалба се корегира по посока на увеличение и намаление, което се нарича данъчно преобразуване на печалбата) увеличението на финансовия резултат води до различна данъчна основа за облагане, т.е. то е своеобразна санкция, а намалението на финансовия резултат води до стесняване на данъчната основа за облагане. Финансовият резултат се увеличава със следните елементи(22 на бр):
и др. Финансовия резултат се намалява със следните елементи:
В резултат на тези корекции балансовата печалба се увеличава и намалява, в резултат на които корекциии се получава понятието облагаема печалба, която е основа за облагане с Данък върху печалбата и Данък за общините. Първо се приспада Данъка за общините. Остатъка представлява основа за облагане с Данък върху печалбата. Данъка за общините е 10% от облагаемата печалба. Данъка върху печалбата е диференциран в зависимост от размера на печалбата - 20% за юридически лица с печалба до 50млн.лв. и 30% за юридически лица, чиято печалба е над 50млн.лв. Основа за облагане на застрахователни дружества и на взаимно-застрахователните кооперации е брутния размер на застрахователните премии, начислени през календарния месец. Данъкът върху застрахователните и презастрахователните премии е 7%. 4.Основа за облагане на доходите е техния брутен размер, като за местните юридически лица се облагат доходите от дивиденти и дялови участия, а за чуждестранни юридически лица се включват още и доходите от авторски, лицензирани възнаграждения, вънаграждения за технически услуги, наеми, доходи от мизи, франчайзинг и др. Данъка върху доходите е в размер от 15% от посочените източници на дохода.
За Данъка върху печалбата и Данък за общините юридическите лица представят данъчна декларация до 31.05. на следващата година. През текущата година предприятията правят авансови вноски в размер на 1/12 част от платения данък през предходната година, коригиран с коефициент за икономическите промени в страната. Другите данъци се плащат ежемесечно в завосимост от размера на получения доход и те са еднократни и окончателни.
VI. Освобождаване от данъчни задължения Такива освобождавания се правят с цел икономическо стимулиране на отделни дейности, производства и стопански сфери. Освобождаванията касаят: - земеделски кооперации юридически лица - при тях е безсрочно освобождаване от Данък върху печалбата, за формирания положителен финансов резултат от дейности за непрреработена земеделска продукция. - инвестиционни дружества за частта от печалбата, произхождаща от търговски сделки с дългосрочни ценни книжа. Преотстъпването представлява облекчение, при което се определя данъчната основа на подлежащия за предоставяне данък, но неговата сума се използува или за посочени от законодателя цели, или по общо предназначение. Äàíúêà çà îáùèíèòå è Äàíúêà âúðõó ïå÷àëáàòà се преотстъпват за юридически лица, в които работят инвалиди и трудоустроени лица. В следните случаи: - за слепи и слабозрящи, в случай,че те са повече от 30% от персонала - за всички останали заболявания, в случай че инвалидите са повече от 50% от общия брой на персонала. Преотстъпените средства се изполуват за рехабилитация и социално интегриране на инвалидите. n Данък печалба се преотстъпва за текущата година на юридически лица, които увеличават спрямо предходната година средната численист на персонала в общини с безработица над средната за страната.
|