Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)МИТНИЧЕСКО ПОСРЕДНИЧЕСТВО. МИТНИЧЕСКО ОБЛАГАНЕ |
Митническо посредничество. Митническо облагане. Икономика на митническото посредничество. Митническото посредничество представлява съвкупност от дейности, при които митническите агенти защитават интересите на икономческите агенти пред митническите служители. Както всяка стопанска дейност и митническото посредничество трябва да бъде управлявано съобразно изискванията на пазарните закони. Важно значение имат:
Видовете услуги, които произвежда митническия посредник може да разграничат:
Митнически контрол. Митническият контрол представлява система от дейности, предхождащи процеса на обмитяване на стоките. Митническият контрол цели да осигури пълното обмитяване на стоките и да не се допуска контрабандно движение на стоките. Субекти на митническия контрол са вносителя и износителя. Обект на митническия контрол е движението на стоките. Съществуват следните видове митнически контрол: à Контрол по вноса.Това е най-важната част от дейността на митниците. Той може да се обособи в две части- граничен и вътрешен. Граничният митнически контрол е контролът,който се осъществява при непосредственото влизане на стоките на територията на страната.Вътрешният митнически контрол се осъществява преди непосредственото обмитяване и териториално е разположен в близост до местопребиването на облагаемите лица. Основен принцип на митническия контрол по вноса при физическите лица е защита правото на свободно потребление на стоките. Всяко право е свързано със задължение.
Обмитяване. Обмитяването е процес на определяне на данъка. Процесът на обмитяване е по-сложен и представлява дейност по определянето на митата и всички данъци и данъкоподобни форми, за които законодателят е прехвърлил правомощията на митническите власти. Определяне размера на митото.
à в момента на приемане на митническата деклереция; à в момента на неправомерното въвеждане на стоки, които са се намирали в свободна зона или склад преди това; à в момента на отклоняване от митническия надзор на дадена стока; à в момента, когато престава да бъде изпълнявано едно от изискванията за временно складиране; à в момента на изчезването или унищожаването на стоката, когато това става при условия, различни от предвидените в митническите разпоредби.
à в момента на приемането на митническата декларация за износ; à в момента на действително изнасяне на стоката, когато това става без митническа декларация; à в момента, когато стоката е достигнала до място, различно от това, за което е разрешено нейното изнасяне с пълно или частично освобождаване от митните сборове.
à когато митническите разпоредби изискват задължително обезпечаване; à по преценка на митническия орган, когато плащането в предвидените срокове не е сигурно.
à Оформена или оформяща се цел на производството. à Действащите търговско-политически отношения. à Тенденцията за развитие в светомен мащаб. Митническата тарифа се състои от списък на стоките,които могат да се внасят,изна-сят или да приминат транзит през дадена страна.Обикновено в митническите тарифи стоки-те са квасифицират по групи в съответствие с техния произход, по предназначение, по степен на праработка. Работата с митническата тарифа се нарича тарифиране. Тарифирането е процес на определяне на шифъра на стоката и позицията й в митническата тарифа. Определяне на митническата облагаема стоност. Облагаемата основа на митото се нарича митническа облагаема стойност.Под митническа облагаема стойност трябва да се разбират реално платените или подлежащи на плащане разходи за придобиване и достигане на стоката до митническата граница на страната вносител. Основа за митническия данък е договорната покупна цена, т.е. реално платената или подлежаща на плащане цена на стоката. Митническият служител трябва да определи платената цена Определяне на митническия режим. Най-често срещани у нас са:
Изчисляване и събиране на митническите сборове. Съвкупността от всички плащания в полза на държавата, извършени от юридически лица в процеса на освобождаване на стоката от митнически контрол, се нарича митнически плащания. Независимо от режима, който ще се приложи за съответната стока,митните сборове трябва да бъдат изчислени и данъчното задължение да се изплати. Изчисляването се извършва в следната последователност:
Tc - общата сума на митото; V - митническата облагаема стойност; C - размерът на митото в процент.
Q - количеството внасяна или изнасяна стока; d - размерът на таксата в процент; Td - задължението към бюджета по такси.
a - размера на акциза; Ta - общата сума на акциза.
t - размера на данъка; Tt - общия размер на данъка. Съществуват три начина за събиране на данъка: à изравнително плащане; à нулево плащане; à разходно плащане.
|