Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Същност и видове източници на финансиране |
ИЗТОЧНИЦИ НА ФИНАНСИРАНЕ Същност и видове източници на финансиране. Факт е, че много предприемачи с добри инвестиционни проекти трудно успяват да ги реализират поради невъзможността да осигурят необходимия капита. Затова за бъдещите предприемачи е важно да знаят от къде, как и на каква цена могат да получат необходимите финансофи средства. Финансирането може да бъде собствено, външно и смесено.
- Финансово силни партньори (съдружници); - Спестявания; - Дарение от семейство или приятели
- Заем – Получаване на пари срещу задължението да се върнат по-късно с дължима лихва - Собственост – Привличане на външен капитал срещу задължението да се споделят собствеността и печалбата на предприятието. (чуждо финансиране е: заем от семейство или приятели, банков заем, лизинг, факторинг, франчайзинг, формален рисков капитал, неформален рисков капитал(бизнес ангели), програми на ЕС, Програми за национална подкрепа и др.) Банков кредит. Банковият кредит е заем, който се отпуска от банката на даден предприемач за извършване на дейността. Предприемачът (кредитоискателят) трябва да предостави на банката гаранция за това, че ще изплати заема си. Тази гаранция най-често представлява ипотека или залог на някаква собственост – жилище, земя, съоръжения, стоки и др. Осен това той трябва да изплати заема си към банката с лихва, и то в определени срокове. Видове банкови кредити. Според целевото си предназначение кредитите се делят на оборотни и инвестиционни.
Лизинг. Лизингът е финансово-търговска операция, договорно споразумения, при което едната страна, наричана лизингополучател получава права да използва за предварително определен срок даден актив, избран от него и купен от лизингодадетя, срещу изплащане на периодични вноски.
- Съгласно с договора за финансов лизинг, лизингодателят се задължава да предостави на лизингополучателя специално закупено оборудване за него по определена специфика. - Лизингополучателят заплаща ползваното от него оборудване чрез периодични вноски, общата стойност на които покрива стойността му плюс печалбата на лизингодателя. - Срокът на изплащане покрива съществена част от „живота” на оборудването. - Лизингополучателят е отговорен за обслужването и поддържането на оборудването и в края на лизинговия период му се дава възможност за придобиване на собственост. - При финансофия лизинг рискът от случайно погиване на вещта се носи от лизингополучателя. Факторинг. Факторингът е търговска дейност, при която едно лице поема задължението да събира вземания на друго лице. Факторинговите сделки са предмет на дейността на банките, и на небанковите финансови институции. Страните по една факторингова сделка са: - Предприятие, което продава стоки или услуги с отсрочено плащане. - Предприятие купувач на стоки или услуги, което е платец по сделката с предприятието продавач; - Фактор – лице (банка, небанкова институция, предприятие), което действа като агент, поемайки задължението да събере вземането от купувача платец и да го предостави на продавача. Предимството на факторинга е бързата наличност на парични средства. Дори ако купувачът попадне в платежни затруднения, продавачът е защитен от забавяне или неплащане. Това увеличава конкурентно способността и ликвиндостта на предприятието. Франчайзинг. Франчайзингът е вид вертикално интегриране между две предприятия – франчайзодател и франчаизополучател.
Франчайзодателят продава даден продукт с доказани качества, търговска марка, търговска практика и спомагателни услуги на франчайзополучателя, който от своя страна се задължава да плаща постоянна лицензна такса.
Франчайзополучател – това е страната-купувач, този който получава правата за ползване на защитената интелектуална и индустриална собственост и заплаща определена цена – т. Нар. Франчайзингова цена. Франчайзополучателят е самостоятелен предприемач. Той има правото и задължението да прилага франчайзинговия пакет, да инвестира собствен капитал и успешно да управлява системата. Франчайзингова цена – Тази цена формира доходите на франчайзодателя. Размера й трябва да бъде поносим за да може да мотивира франчайзополучателите да купуват пакетите от бизнес права и технологии. Цената се формива от два елемента: Еднократни първоначални такси, заплащани като встъпителна вноска от франчайзодателя. Обикновено при определянето им се отчитат както характерът на пакета франчайзингови права, така и услугите, които се оказват от франчайзодателя на франчайзополучателя. Периодични плащания, определени в зависимост от обема на предоставените услуги чрез франчайзинг пакета или от величината на печалбата. Форми на Франчайзинга
Предимства на Франчайзинга
|