Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)ПРИХОДИ ОТ ЛИХВИ И ГЛОБИ |
ПРИХОДИ ОТ ЛИХВИ И ГЛОБИ Пада се малка част, малък принос за държав.бюджет , но са много важни за данъкоплатците , защото те са свързани със задължителния и принудителен характер на данъците . Всеки закон завършва с административни санкции(данъчни закони )
Лихва = (осн.лихв % + ?%) * сумата за всеки закъснял ден ОЛП(основния лихвен процент) се определя от БНБ и зависи от търсенето и предлагането на пари на паричния пазар. НЕДАНЪЧНИ ПРИХОДИ (ПОСТЪПЛЕНИЯ) В ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ Не данъчните приходи са от : - сключване на държ. Заеми - продажба на държ. Предприятия (приватизация) - отдаване на държ.имущество под наем и на концесия - извършване на стопанска дейност от държавата
Как се сключват държавни заеми : - става също чрез („състезание”)наддаване , конкурс между онези , които имат свободни пари и искат да кредитират държавата , същото наддаване има етапи , начин на организация и правила = аукцион , той е форма на организирана търговия при която множество купувачи наддават (тайно или явно ) за да купят дадена стока или актив . - процедура по наддаване - няма ограничение за участие!! !!!Проблемът бюджетен дефицит – винаги стои зад държ. Заеми Държавните заеми и дълг се използват за финансиране на бюджетния дефицит , т.е тогава когато приходите от данъци , такси и др. Квази данъчни форми не са достатъчни да послужат за финансиране на всички държавни разходи.Именно този недостатък се покрива от държавните заеми. С други думи , ако бюджетът е балансиран за по –продължително време или със излишък- нови заеми няма да се сключват (няма защо) – старите заеми ще се погасяват и бремето или дълго вата тежест се пресмята по различни начини. Те са: Бремето или дълговата тежест = Брутен държавен дълг БВП Бремето или дълговата тежест = Разходи за държ. бюджет за обслужване на държ.дълг Обща сума на бюджетните разходи Държавните дългове могат да се сключват чрез МВФ,СБанка и регионалните Банки за развитие. В случая кредитори на държавата са посочените международни организации. Относно използването на държавни заеми има две становища.
Рикардо Смит : Държавните заеми и дълг трябва да бъде отбягван, т.е. да няма.Да се сключват само при криза , война , фосмажорни обстоятелства. Причини за по-голям 20% квота на дълга на България
2.Кенесянците препоръчват по-активно използване на дълга и заемите !!! Избутващ (изтласкващ ) ефект на държавните заеми (на неолибералните теория е съображение за влиянието им върху лихвените проценти, частните инвестиции и иконом. Растеж) Нека в т.Е ( Qе ; Rе) – при това състояние на пазара да няма участие на държавата на кредитния пазар. За следващите години се взима решение държавата да търси заеми – равновесието в т.Е1 (Q1e ; R1е) при намеса на държавата) Изводът на неолибералите следователно R увеличава при намеса на държавата стр.100 учебник Неолибералите : частично и пълно изтласкване стр.105 стр Определяне на понятието Държавни ценни книжа ДЦК са по същество облигации, т.е. ценни книжа за дълг. В случая техен елемент е държавата. Те са с определен срок , обикновено . След изтичане на срокът им, държавата извършва погасява номинолната им стойност . Това се извършва чрез посредничеството на БНБ. БНБ посредничи при емисията им и води Регистри , в които вписва: коя търговска банка - колко и какви държавни ценни книжа притежава следователно да знае размера и цената на дълга. ДЦК: са - краткосрочни (до 1год ), наричат се още съкровищни бонове търгуват се по цени с отстъпка от номиналната им стойност , защото са без лихва - средносрочни (до 5 г. ) , които са лихвоносни - дългосрочни (над 5 год до 50 год. в ЕС от френското правителство) - информационно индексирани облигации ДЪРЖАВЕН БЮДЖЕТ Води началото си със зараждането на конституционния режим на управление. Силно развитие намира бюджетната практика след периода на Буржоазните революции и до ден днешен теорията за бюджета е актуална. Теорията за Бюджета се спира върху неговите функции и принципи , които произтичат от следната дефиниция за Бюджета ; в тесен смисъл Д.Б представлява План за Приходите и Разходите на държавното стопанство за период от 1год. Държавния бюджет почива на следните принципи:
Означава бюджета да е дефицитен, но и да не е с излишък. Бюджетен излишък е налице в случаите , когато постъпленията са повече от разходите и възниква , въпросът как да се използва този излишък . Излишъкът може да бъде : 1. ПЛАНИРАНИЯТ – се залага в Годишният закон за държавния бюджет и 2.неочакван.
- според него Приходите и Разходите трябва да са коректно и точно изчислени и представени. Те изхождат от натуралните показатели .(бр.ученици , брой легла в болницата и т.н.
- това означава предвидените Приходи и Разходи да са обективни и в максимална степен съобразени с икономическата конюнктура в текущата и следващите бюджетни години .
Държавния Бюджет е конституционна категория .Той е публичен , както са публични и дан. Разпоредби . Принципа за публичност се съблюдава от самото зараждане на бюджета но намира най-ярко приложение в условията на парламентарните демокрации. Д.Бюджет се приема чрез , Годишен закон от нар.събрание , който се публикува в Д.Вестник и става общо достояние . Това , че законът го прави задължителен за всички участници в процеса на събиране на публични средства , тяхното разпределение и изразходване . Промени в Д.Бюджет се извършват само чрез промени в Год.закон .
|