Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Определяне начина на прехвърляне на акциите |
В България дивидентите са кумулативни, т.е. ако не може дивидента да бъде изплатен, той се натрупва към видивента за следващата година. При неизплащане и на следващия дивиент привилегирования акционер придобива право на глас до изплащането му. В зависимост от това как се ползват правата: - акции на преносител - поименни акции – за да се ползват правата трябва да сме отразени в състава на акционерите. Една от разновидностите на поименните акции са безналичните акции и състава на акционерите се пъддържа в специална организация – централен депозитар. Сделките с тези акции имат сила след регистрирането им в централния депозитар. Те са винаги поименни. Алтернативни на безналичните акции на наличните акции. По принцип са много скъпи за емитиране и лесно се фалшифицират. В българската нормативна уредба публичните дружества емитират безналични акции. Друга разновидност са винкулирани акции – с ограничения върху прехвърляне на собствеността. 4. Определяне начина на прехвърляне на акциите * в зависимост от това дали фирмата участва при пласмента на ЦК, емисията бива пряка и косвена. При пряката емисия фирмата сама пласира ЦК, спестява си разходи за посредник, но поема целия риск по пласирането (т.е. каква част от емисията ще бъде продадена), прилага се от най – стабилните акционерни компании. При косвената емисия се ползват услугите на инвестиционния посредник. * в зависимост от участието на посредника в емисията бива: - негарантирано поемателство – посредникът пласира ЦК срещу уговорено комисионно възнаграждение - гарантирано поемателство – посредникът купува акциите с отстъпка и след това ги пласира за своя сметка и риск. - твърд ангажимен – посредникът поема риска и купува непродадената част от емисията. * в зависимост от потенциалния кръг инвеститори, на които се предлага подписката: - обикновена – капиталът се събира на самото събрание на акционерите и по българските изисквания е да не са по – големи от 50 - публична – на широк кръг инвеститори ( повече от 49) обезателно е с инвистиционен посредник и задължително изготвяне на проспект, който трябва да се утвърди от комисията по финансов надзор. Проспектът съдържа въпроси за фирмата – мениджмънт, финансово състояние, за бъдещата дейност на фирмата и свързания с нея риск, информация за вида на ценните книжа, за възможни решения, ако подписката не се изпълни. След одобряване на проспекта се публикува съобщение в пресата за емисия, провежда се самата подписка и емисията се регистрира в комисията по финансов надзор на организиран пазар на ЦК и в централния депозитар. - привилегирована – (емисия на права) – при тази подписка акциите се предлагат на старите акционери на преференциална цена 5. Оценка на стойността на привлечения акционерен капита. Фактори: очаквани дивиденти, разходи за реклама, маркетинговите проучвания на финансовия пазар, такси в комисията по финансов надзор, комисионни възнаграждения за посредниците.
Роб.акция = Dо ( 1 + g) Г – g
(к,г,) Rоб.акция = Do ( 1 + g ) + g Pe ( 1 – c )
Do – дивидент за предходната година Pe – емисицонна цена C – емисионни разходи Г – възвращаемост2. Финансиране със заемни капитали Фирмата може да привлича заемни капитали от финансовия пазар директно чрез емисия на облигации, емисия на търговски ЦК и косвено чрез банкови заеми. * емисия на облигации – форма на привличане на дългосрочни заемни средства. Облигацията е ЦК, която материализира свободното прехвърляемите права по кредитни отношения, свързани с получаването на лихва и право да се получи номиналната стойност на ценната книга след определен срок – матуритет – и право на ликвидационен дял в случай на ликвидация. Има един кредитополучател и много кредитори, условията са стандартизирани. Предимства на финансиране с облигации в сравнение с акции: - капитала на дружеството не се разводнява – няма нови собственици - по – ниски разходи при емисия на облигации - по – високи печалби на една акция - лихвата се приспада от облагаемата печалба Предимство на облигациите в сравнение с банковите заеми: - осигуряват се големи капитали при сравнително по – ниска цена ; - не се проучва така задълбочено кредитния рейтинг - срокът на привличане на ресурсите е по – дълъг в сравнение с банковия заем ; - ако фирмата е достатъчно надеждна заемът може да бъде необезпечен ; - при конвертируеми облигации е възможно да се избегне погасяването на дълга ; Емисията на облигации протича по същите етапи като при акциите. Особености: !!!
Видове облигации: - поименни ; - на преносител . В зависимост от обезпечението: - необезпечени – най – стабилните фирми ; - ипотечни – недвижима собственост и оборуване за обезпечение ; - ЦК – обезпечени с ЦК .
|