Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Разплащателни банкови операции на търговските банки |
Разплащателни банкови операции на търговските банки 6.1. Банкови сметки Банковите сметки са счетоводни сметки, които банките водят за отчитане на парите, с които работят банковите институции, т.е. за отчитане на вложените и използваните парични средства. Видовете банкови сметки, които се използват са:
лоро – техни при нас; ностро – наши при тях. 6.2. Системи за парични преводи Системите за парични преводи са електронни системи, чрез които се извършва безналичното прехвърляне на налични парични средства от една в друга банка. Вътрешната система за парични преводи е система, при която преводите се извършват в рамките само на обособените звена на дадена банка (офис, клон и др.). Вътрешнобанковата система за парични преводи представлява система, при която преводите се правят между обособените звена на дадена банка. Известни са следните български национални системи за парични преводи:
Международните системи за парични преводи са:
6.3. Форми на безналични преводи 6.3.1. Кредитен превод (вирментна форма) При нея инициатор на превода е купувачът (платецът). Тя намира приложение когато купувачите са доказали своята коректност по отношение на платежните си задължения. Сериозни проблеми при кредитния превод могат да възникнат когато в момента на плащането се установи липсата на авоари по сметката на купувача. Плащането се извършва с платежно нареждане. 6.3.2. Директен дебит (незабавно инкасо) При нея купувачът (платецът) предварително е дал съгласието си да бъдат извършени плащания. Директният дебит намира приложение когато между продавача и купувача има регулярни безпроблемни отношения и те проявяват стремеж да се ускори платежния процес. Плащането се извършва с платежно искане. 6.3.3. Акредитивно плащане При него парите за плащането, пряко или косвено, предварително са осигурени от купувача (платеца). Формата намира приложение когато купувачът (платецът) е доказал своята некоректност по отношение на платежните си задължения. В този случа купувачът дава нареждане на своята банка да открие акредитив и тя извършва превод за откриване на акредитив в банката на продавача. Последната уведомява продавача, чрез авизо за открития акредитив и той изпълнява задълженията към купувача по договор и отправя искане към своята банка на прехвърли от акредитива равностойността на продажбата, за което получава авизо. 6.3.4. Плащане с чекове При тази форма плащането е извършено най-напред с издаването на специален платежен инструмент – чек, а след това се извършва неговото осребряване, т.е. превод на дължимата сума. Тя намира приложение, когато купувачът (платецът) има желание да покрива своите задължения не с налични пари, а с чекове. Търговските банки издават чекове при условие, че желаещите лица имат авоари по своите сметки. 6.3.5. Операции с електронни карти Към операциите с електронни карти се отнасят както платежните операции, така и операциите, свързани с трансформиране на пари по сметки в налични пари. Електронните карти се използват чрез банкомати и постерминали. Използват се три основни вида електронни карти:
6.3.6. Клирингови разплащания (Clearing) Клиринговото разплащане е свързано с взаимно изравняване на парични задължения. Оставащите като салдо парични задължения при клиринговата система се уреждат чрез:
Използват се следните видове клиринги:
|