Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Документооборот |
УВОД В съвременните условия на развитие на стопанския живот на страната ни все повече нараства ролята на документите като основен източник на информация. Преходът към нови организационни форми, свързани с управлението на дадена организация, води до значително по-високи изисквания към документите и документооборота, тъй като от него твърде много зависи ефективността на управленския труд. Терминът “документ” произхожда от латинската дума “documentum” и означава доказателство или свидетелство. Първоначално с него са обозначавали писмено потвърждение на правно отношение или събитие. В днешно време документът се определя в държавния стандарт като материален носител на фиксирана писмена информация, предназначена за нейното използване и/или предаване. Негова основна характеристика е използването му в качеството на източник на информация при решаване на проблемите на управлението, обществения живот, науката, техниката и производството. В качеството му на основно средство за информационно осигуряване на управленската дейност във фирмите, документите трябва да бъдат съставени и организирани така, че да осигуряват оперативността и точността в текущата работа. При документиране на своята дейност фирмите се ръководят от съответните нормативни документи, от отрасловите документи, от правилата в съществуващата Единна държавна система за деловодство и др.подобни. Всички данни, свързани с нормалната стопанска дейност на фирмите, се отразяват в съответни документи. Във всяка фирма се създават и съхраняват много и разнообразни по вид и характер документи, които в зависимост от:
Освен това деление могат да се обособят и самостоятелни системи документация:
Най-широко разпространена във фирмите и учрежденията е общоадминистративната, т.нар. организационно-разпоредителната документация. Тя включва в себе си заповед, решение, указание, доклад, докладна записка, информация, отчет, протокол, служебно писмо и др. Съгласно изискванията на БДС системата на организационно-разпоредителната документация представлява комплекс от взаимосвързани документи, подчинени на единни правила и изисквания, с които се решават организационни въпроси, документи, които имат разпоредителен характер, и деловодни документи, свързани с тях. Както за някои други системи документация, така и за тази е характерна йерархическа структура, т.е. тя се формира на различни равнища. Основен нормативен акт, регламентиращ създаването и изпълнението на такива документи е “Основни положения на Единната държавна система за деловодство”. Всяка фирма, организация или учреждение издава за вътрешна употреба инструкции по документооборота, пояснения за прилагане на БДС в частта му за документално оформяне, заповед за организация на работата на документооборота и др.подобни, базирани на съществуващата нормативна уредба по този въпрос. СЪСТАВЯНЕ И ОФОРМЯНЕ НА ДОКУМЕНТИ 1. ВИДОВЕ ОБЩОАДМИНИСТРАТИВНИ ДОКУМЕНТИ.
2. ОБЩИ ПРАВИЛА ПО СЪСТАВЯНЕ НА ДОКУМЕНТИ Подготовката на административната документация е свързана със създаването на документите, което включва дейността по тяхното съставяне и оформяне. По принцип създаването на документ е творчески и логичен процес, при който съставителят определя съдържанието му. Трябва да се отбележи обаче, че съставянето и оформянето на документите се извършва в съответствие с изискванията на БДС 6.04.1-85 “Унифицирани системи за управленска документация, общо-административна документация. Общи положения и формуляри – образци”. При съставянето на документи се използва стандартен формат хартия А4. Текстът на документа се изписва при спазване на определени изисквания, а именно: Спазване на писмените и граматически правила; Употреба на български думи и общоприети съкращения на наименования; Чужди думи се допускат само в случаите, когато не могат да бъдат заменени с български аналог. 3. РЕКВИЗИТИ НА ДОКУМЕНТИТЕ. Документите се оформят в зависимост от неговото предназначение съгласно изискванията на БДС. Общоадминистративните документи, с изключение на кореспонденцията, трябва да имат заглавна част, в която се вписва наименованието на документа. ИЗХОДЯЩИЯТ документ се изготвя на бланка на фирмата или учреждението, която съдържа: пълното и точно наименование на институцията, адрес (град, пощенски код, улица и номер, номер на телефон и факс). РЕКВИЗИТИ:
ВХОДЯЩ ДОКУМЕНТ – РЕКВИЗИТИ:
ВЪТРЕШНА ДОКУМЕНТАЦИЯ – за нея се прилагат същите изисквания за изходящ и входящ документ, които важат за външната документация. ЗАВЕРЕН ПРЕПИС от документ се издава въз основа на писмено искане, резолирано от ръководителя на фирмата или учреждението, както и от упълномощено от него лице. РЕКВИЗИТИ:
4. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ РАЗПОЛАГАНЕ НА ОТДЕЛНИТЕ РЕКВИЗИТИ Реквизит АДРЕС: начало– на 9-ти ред на 7-ма стъпка на табулатора; Реквизит ОТНОСНО, На Ваш № ..., Към № .... : начало – три реда след последния ред на адресата, на нов ред, 1 стъпка на табулатора вдясно; Реквизит ОБРЪЩЕНИЕ: начало – един ред след ОТНОСНО, на нов ред, 1 стъпка на табулатора вдясно, с главни букви; ТЕКСТ на документа: начало – един ред след обръщението (ако няма такова, след ОТНОСНО), на нов ред, 1 стъпка на табулатора вдясно; Реквизит ПОДПИС: - начало на названието на длъжността започва в зависимост от дължината на прехождащия текст, но не по-малко от 2 и не повече от 7 реда след последния ред, на 6-та стъпка на табулатора вдясно, с главни букви; - начало на името на длъжностното лице започва един ред след названието на длъжността и от края на последния символ в него (собственото име се изписва съкратено, а фамилията без съкращения, като се слага в скоби). ДЕЛОВОДСТВО – ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ. Документът се описва с:
Резолюция на документ се описва с:
Движение на документ се описва с:
ЗАКЛЮЧЕНИЕ Известно е, че усъвършенстването на документирането посредством неговата унификация, продиктувано от необходимостта да се съкращава броя на видовете документи, съставът и съдържанието на техните реквизити, означава и еднообразие на формата им. Съществено място в това отношение заема Единният класификатор на документите, който е средство за информация, ръководство и контрол при решаване на проблемите, свързани с усъвършенстването на управленската документация във фирмите и организациите. Намаляването на количеството и формите на документите и разходите на труд за работа с тях оказва съществено влияние при повишаване културата и качеството на управленската дейност като резултат от по-голямата оперативност в предоставянето и получаването на необходимите данни, по-голямата информационна обезпеченост при вземане на управленско решение и икономията на време от изпълнението на редица технически операции с документите. Успоредно със засилване на творческия характер на управленския труд в практиката все повече навлиза компютърната техника, работата в мрежа с общ сървър в дадена фирма или организация, което допринася за съкращаване на времето за съставяне на документите, за снижаване количеството на допуснатите грешки за повишаване на информационната ценност на документите и улеснява търсенето им след приключване на преписките. Освен това унификацията опростява работата с документите и прави труда по-привлекателен.
|