Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА ИНТЕРЕСИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ. ПОЗИЦИЯ НА СИНДИКАТИТЕ |
![]() |
![]() |
![]() |
СЪЩНОСТ И ОСОБЕНОСТИ НА НАСЕЛЕНИЕТО И ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ (ЧР) Населението се изучава от демографията, философията, икономиката, географията, историята, социологията, психологията, физиологията и др., като всяка от тях го разглежда под различни гледни точки. От икономическа гледна точка най-общото определение за населението е, че то е съвкупност от живи човешки индивиди, живеещи на дадена територия, в определен исторически момент, дата или период, които се променят в резултат от ражданията, умиранията и миграциите. Населението може да се разглежда като: - съвкупност от индивиди със своя система от потребности и платежоспособно търсене на стоки/услуги, които са определящи цели на икономиката на Т; - населението е основен ресурс за осъществяване на всяка стопанска и трудова дейност; - населението е съвкупност от индивиди и общности с различни потребности и интереси и затова и с различни цели. За икономиката на Т е водещо разбирането, че населението е основен ресурс за осъществяване на всяка трудова дейност без да се подценяват и останалите аспекти. Понятието човешки ресурси (ЧР) се свързва преди всичко с основните фактори на производство и по-точно с необходимите трудови ресурси за осъществяване на всяка стопанска и трудова дейност. От тази гледна точка хората в качеството им на ресурс за всяка трудова дейност имат няколко особености: - в трудовата дейност се използват едни или други техни качества, които са естествена даденост или са се формирали в резултат на обучение; - Т им не е обикновена търговска вещ и не може да се купува в класическия смисъл на думата, т. е. в/у него не се придобива правото на собственост; - участието и тяхното поведение в трудовия процес се мотивира от сложен комплекс от фактори, които са динамични; - те са движеща сила на всяка дейност, те са ресурсът, който задвижва всички останали ресурси, и който създава значимост от тях; - ЧР са непрекъснато възпроизвеждащ се ресурс. Процесът на възпроизводство е уникален, т. к. става дума за възпроизводство на съзнателни човешки индивиди. По принцип хората, формиращи населението на дадена страна, могат да участват или да се подготвят за участие в трудовата дейност от най-ранна възраст до края на живота си. Това е възможно най-широкото разбиране за ЧР, т. е. населението на страната е идентично с ЧР. Определящото значение на хората като расурс за системата на Т е свързано с различни критерии, но най-основните от тях са два:
В действителност тези критерии не определят точно броят на хората, които могат да се разглеждат като трудов ресурс в даден момент, т. к. има редица обстоятелства, които не позволяват на отделни хора или общности да участват реално в с-мата на Т. Някои от тези обстоятелства са: - законови ограничения за долна и горна граница на трудоспосочната възраст. За БГ долната е 16 г., а горната – 60 г. за жените и 63 г. за мъжете. Тези ограничения обаче не са абсолютни, т. к. законът допуска при определени условия да се правят отклонения; - продължителност на обучнието в рамките на дадена образователна с-ма; - отбиването на редовна военна служба; - за жените раждането и отглеждането на деца; - различни други очстоятелства, които мотивират хората за траен отказ от учстие в тр. дейност – напр. източници на доходи, осигуряващи приемлив жизнен стандарт, традиции, религиозни вярвания и т. н. За с-мата на Т са от значение 3 основни характеристики на ЧР: - тяхното количество. Измерва се чрез броя на хората, които могат реално да участват в тр. дейност в момента или за даден период и работно време, което те са склонни да осигурят; - тяхното качество. То се изразява най-вече в съвкупността от знания, умения и навици, които те притежават, и които могат да намерят реализация в конкретната тр. дейност, както и тяхното здравословно състояние; - тяхната мотивация за постигане на опр. ефективност. Работното време, което са склонни да реализират отделните индивиди също зависи от сложен комплекс от фактори, по-важни от които са: - достигнатият жизнен стандарт, който определя желания размер на получаваните доходи; - законодателните ограничения за продължителността на работното време през работния ден, седмица и година. Това са конкретни фактори, свързани с особеностите на житейската ситуация, в която се намират индивидите – напр. продължаващо обучение, отглеждане на деца, водене на домакинство, необходимост от пътуване. Качеството на ЧР също се обуславя от сложен комплекс от фактори като: - индивидуалните качества и съществуващото равнище на образование и квалификация на ЧР; - здравословно състояние на ЧР; - ценностната с-ма на семейството и нацията въобще и по-конкретно мястото на обучението в с-мата от ценности; - възможностите на семействата и на общаството за инвестиции в обучение; - спецификата, структурата и ефективността на образователната с-ма; - спецификата, структурата и ефективността на с-мата на здравеопазването. Мотивацията на хората з постигането на определен ефакт на Т има съществено значение за всяка тр. дейност. При равни други условия, т. е. дадено количество и качество на ЧР, мотивацията на хората е от решаващо значение за постигането на едни или други резултати от тр. процеси, а и от обществото като цяло.
|