Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)ОСНОВНИ МЕТОДИ ЗА ОЦЕНКА НА ДЛЪЖНОСТИТЕ |
![]() |
![]() |
![]() |
Основни методи за оценка на длъжностите Управлението на РЗ включва определен кръг от дейности, подредени в логическа последователност: I.Методика за оценка на труда - тя се определя от възприета схема за заплащане на труда - сделна, повременна или комбинация от двете.
Методите, които се използват за оценка на работните места, се делят на две основни групи-синтетични и аналитични. Синтетичните методи, които намират по-широко приложение са:
- За групата на ръководителите подходящ критерий е мащабът на отговорност. В следствие на това може да се обособят следните подгрупи: преки работодатели, мезо-работодатели и работодатели от висшето равнище на управление; - Експертната група длъжности също може да се групира на 2 основни групи: аналитични специалисти и приложни специалисти. - изпълнителските длъжности се диференцират на база сложност на труда. В резултат на това се формират подгрупи като висококвалифицирани, квалифицирани и неквалифицирани изпълнители.
- Сравнителна оценка на длъжностите и работните места, на която основа да се обособят еднородни групи от длъжности. - Позициониране във възходящ или низходящ ред на обособените групи в оценъчната скала по степени на йерархизиране на длъжностите за целите на диференциране на РЗ. - Определяне на МРЗ за предприятието като равнища на заплащане на длъжностите, изискващи най-ниско равнище на квалификация. - Определяне на равнището на РЗ за длъжностите,включени в съответната степен на оценъчната скала. Това се получава като произведение от МЗР за предприятието и дифер.коеф. РЗ, определяна за длъжност според прилаганата у нас повременна с-ма на заплащане се нарича основна месечна РЗ. Независимо от притежаваните единни професионални х-ки, работещите на една и съща длъжност имат различно трудово поведение. Ето защо за да се усили действието на трудовата мотивация при определяне на равнището на заплащане на труда на индивида се въвежда т.нар. индивидуална месечна РЗ. За да се определи ИМРЗ, трябва да се направи оценка на трудовото представяне на работника. Това е текуща или периодична оценка, която може да се реализира на различни методически подходи: периодична атестация на персонала или оценка на трудовото представяне чрез оценъчни скали. Обикновено индивидуалната РЗ се определя с процентно завишаване на определената основна РЗ за съответната длъжност. Точно тази заплата фигурира в трудовия договор. Нейното изменение води до промяна в него. Равнището на РЗ на работника се определя и от условията, при които се използва трудът. Базата за изчисляването на допълнителните трудови възнаграждения е индивидуалната РЗ на работника. Като допълнително трудово възнаграждение се третира стимулирането на персонала за постигнати трудови резултати. Индивидуалната РЗ на работника и сумата от допълнителните трудови възнаграждения формират неговата брутна РЗ. Тя фигурира в разплащателните документи на предприятието. Брутната РЗ е разчетна база за определяне на редица удръжки и други плащания. БРЗ, намалена с размера на осигурителните вноски и данъчното облагане,се трансформира в нетна РЗ. Това е възнаграждението в пари, което е на разположение на работника за удовлетворяване на своите и на семейството му потребности. Номиналната РЗ като месечен или годишен размер представлява парична маса, докато нейната реална стойност визира нейната покупателна способност. Наблюдението на промените в номиналното и реалното равнище на РЗ позволява да се разкрият процесите в жизнения стандарт на населението.
|