Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)СЪЩНОСТ И ВИДОВЕ БЕЗРАБОТИЦА (Б) |
СЪЩНОСТ И ВИДОВЕ БЕЗРАБОТИЦА (Б) Б може да се определи като такова състояние на ТП, при което предлагането на РС превишава търсенето и. То обикновено се характеризира чрез два различни показателя: абсолютен брой на безработните лица и норма на Б. Нормата на Б се определя въз основата на общия брой заети и общия брой безработни лица. Общоприето разбиране за безработни лица няма. Някои автори считат, че са безработни всички лица, които са без работа и тези, които са непълно заети. Други отнасят в групата на безработните всички лица, които принудително са загубили работното си място и търсят платена заетост. Трети смятат за безработни онези лица, които са регистрирани в държавните институции на ТП за получаване на социални осигуровки и помощи. Четвърти считат за безработни всички лица над 16 години, които се определят като безработни и заявяват готовност да започнат работа веднага. Статистическите наблюдения на Б, което се провежда от М/ународното бюро по труда в Женева, дели безработните лица на две групи: - безработни лица, имащи право на осигуровка за Б - общ брой на безработните лица Определянето на абсолютния брой на безработните лица, както и на % или на нормата на Б, може да стане по два начина: - чрез административна система за регистриране на безработните лица, изградена към Националната служба по заетостта - чрез редовно провеждани статистически наблюдения на РС от НСИ За анализ на бидовете Б се използват следните квалификационни признаци:
Б е част от социалната и икономическата цена, която се заплаща за възприетия модел на икономическо развитие. Основни направления на политиката по заетостта и намаляване на Б са: - стимулиране на увеличаване на производството; - разработване и осъществяване програми за демографско развитие; - насочване технологичното развитие към създаване на заетост; - стимулиране на развитието на малки и средни предприятия; - относително равномерно разпределение на производството по територията на страната - разработване и изпълняване на програми за заетост на лица, поставени в неравностойно положение - разработване и изпълняване на програми за младежка заетост; - развитие на м/ународното икономическо сътрудничество; - регулиране на м/ународната миграция; - подготовка и преподготовка на РС; - изграждане и ефективно функциониране на институциите на ТП; - намаляване продължителността на работната седмица. Общите принципи на политиката по заетостта са формулирани от МОТ в Препоръка 169 от 1984 г. отностно политиката нпо заетостта и Конвенция 168 от 1988 г. относно съдействието за заетостта и защитата от Б.
|