Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Практикум Социална политика |
![]() |
![]() |
![]() |
Практикум „Социална политика” – Константин Писков І. Законодателна рамка на социалната политика – европейската социална харта е приета чрез Закон за ретификация от Народното събрание. - всеки работник има право Безопасни здравни условия на труд - право на работниците за сдружения в синдикати и изключване на колективни трудови договори - право на труд във всяка една страна, членка на ЕС - социално интегриране на инвалидите и хората с увреждания. Закони – Закон за социалното подпомагане(ЗСП), Закон за закрила на детето(ЗЗД), Закон за насърчаване на заетостта(ЗНЗ), Закон за интеграция на хората с увреждания(ЗИХУ), Закон за местното самоуправление и местната администрация(ЗМСМА).
Принципи за Закрила на децата: - отглеждане на детето в семейна среда - социална Закрила на детето в риск - въвеждане на временен характер за ограничителните мерки на децата - подбор на лица, пряко ангажирани в дейностите за Закрила на детето.
- равнопоставеност на хората с увреждания - интегрирането им в работната среда - упражняване на правата им - недопускане на дискреминация под никаква форма. Интегрирането на хората с увреждания се осъществява чрез: - медицинска и социална рехабилитация - образователни и професионални обучения - достъп до жизнена и архитектурна среда - трудова заетост - социална икономическа защита.
ІІ. Органи на изпълнителната власт – основен орган: Министерсвото на труда и социалната политика(МТСП). Ръководи се от министър, който е централен едноличен орган на изпълнителната власт със специална компетентност. По Конституцията и изпълнение на законодателсвото министъра: - ръководи оперативно и стратегически - упражнява програми и проекти, включително и такива финансирани и от структурните фондове на ЕС - представлява Правителството в Международната организация на труда - утвърждава Националната квалификация на професиите и длъжностите - контролира работната сила по отношение на пазара на Третите страни. АСП и АЗ се ръководят от Министъра на труда и регионалната дирекция. АСП – отпуска социални, семейни помощи и такива за деца. Предоставя социални услуги. Окрива и закрива специализирани институции. АЗ – основни функции: - регистриране на свободни работни места и на лицата активно търсещи работа - посреднически услуги за осигуряване на заетост - изпълнение на програми, проекти за допълнителна квалификация и последваща заетост. ЗЗД – ДАЗД(Държавна агенция за Закрила на детето): ръководи се от Министър-председател. Приоритети в работата на държавната агенция - намаляване броя на децата жертви на ПТП - равен достъп на всички деца до качествено образование - намаляване броя на децата в специалните институции - мерки за защита на децата от насилие, злоупотреба и всякаква форма на експлоатация. ИА”ГИТ”(Ипълнителна агенция”Главна инспекция по труда” : - тя контролира спазването на труд – законодателно по отношение на ЗБУТ и по осъществяване на трудовите правоотношения - има право на методическа оценка по отношение на установяване на правоотношения недостатъчни в трудовото законодателство и трудовата заетост - КТ(Кодекс на труда) ІІІ. Функции и същност на социалната политика. Основна характеристика на социалната политика е, че тя е част от управлението на дадена страна, занимаваща се с обществото, най-вече като ключови сектори: здравеопазване и образование. Субекти на социалната политика са Специалните власти, а обекти са всички граждани на дадената страна. Сред основните цели на социалната политика попадат и тези за борба с бедността и намаляване на безработицата, и подобряване качеството на живот. ІV.Модели, принципи и функции на СП. Модели:
Функции:
Принципи:
Дотация – отпускат се помощи от държавата. V. Финансиране в сферата на социалната политика. Два начина:
Трансфер – извършва се по критерия издръжка на едно лице, численост и средна работна заплата на персонала.
VІ. Социална политика в ЕС – Договор за Европейската общност. ДЕО – регламентира се правото на свободното движение на хора, стоки и капитали в рамките на общността. Гарантират се интегрирания трудов пазар, който става отговорен и се ретифицира от всички страни членки. Създаде се термина Европейско социално пространтсво, който е основан на общи принципи в общността, а именно:
- регламентите приемани от Европейския съвет - директивите на ЕК или съдържащи задължителни цели за всички страни - решенията насочени към конкретни адресанти. Основни приоритети на Европейския социален фонд – основен инструмент, който позволява интегриран доход, който позволява решаването на цели групи социални проблеми. Основни приоритети:
VІІ. Синдикатите и колективното трудово договаряне. КТД – Международна конвекция за трудово договаряне КТ – Кодекс на труда НДРЗ – Наредба за договаряне на р.заплата 4 равнища: - предприятие - бранш - отрасъл - община. Предмет на договаряне са всички въпроси на трудовите и осигурителни отношения, които не са уредени с поверителните разпоредби на закона. Страни в КТД – на ниво предприятие са работодателя и синдикалната организация, а на останалите 3 нива представителните. VІІІ. Неправителсвени организации.
- осигуряване на публичност и пряко участие на гражданите при разработване и приемане на законови нормативни документи - съхраняване на българските традиции, култура и екологична среда - демократично осъществяване на управлението на обществото. ІХ. Общински защитник. Омбудсман. Омбудсман – съдейства за подобряване дейността на всяка администрация. Защитава нарушените права и интереси на гражданите, но само чрез препоръки и намеса в администратирането. Съществува закон за Омбудсман в Република България, съгласно който той се избира от НС с не по-малко от 2/3 от всички народни представители. Има мандатност със срок 5 години на национално ниво. На местно ниво той се избира с не по-малко от 2/3 от гласовете на Общинския съвет. Националния Омбудсман всяка година се отчита на Народното събрание с годишен доклад. Омбудсмана има два модела на работа: - акцентира върху посредническата роля и арбитрирането при спорове между граждани и администрация - скандиавски: акцентува върху наблюдението, контрола и препоръките за отстраняване на проблема, а не пряко с решаване на спора; този модел се прилага на национално ниво в Република България. |