Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Икономическо значение на екотуризма в Национален парк Централен Балкан |
![]() |
![]() |
![]() |
Икономическо значение на екотуризма в Национален парк Централен Балкан:
Изследванията на икономическите влияния на екотуризма се предприемат с цел да се определи въздействието на този вид специфична дейност върху доходите,благосъстоянието и заетостта на жителите в района на Национален парк Централен Балкан.Влиянията на екотуризма могат да бъдат очевидни и лесни за количествено измерване,както и незабележими и трудни за отделяне от други икономически въздействия.Съществуват 5 фактора,коитио оказват влияние върху дадена икономика.¹ Първоначалният обем и интензивност на разходите на туристите.Това е ней-важният фактор,като всички останали фактори определят отностителния дял от тези разходи,които остават в икономическата система на региона.
¹ М.Воденска:”Икономически,природни и социални влияния на туризма” 4.1Влияние на екотуризма върху местните приходи: В развиващите се страни доходите,генерирани от туризма,често са по-високи от средните.Това има различни следствия-за отделния индивид работата в сектора на туризма му осигурява не само по-висок доход,но често и по-добри условия за работа и други облаги,в сравнение с други сектори,например селското стопанство.За регионалната икономика туризмът може да стимулира по-висока икономическа дейност и да се превърне в катализатор на растежа. Значението на туризма за доходите и заетостта често е взаимно свързано.Спецификата на неговото въздействие е ,че чрез него се задейства мултиплициращият ефект,който засилва цялостната икономикчеса полза на стопанството. Увеличават се инвестициите в екотуризма - Финансовата стабилизация и нарастващата роля на малките и средни предприятия в България способстват за развитието на бизнеса и инвестициите в туристическия отрасъл. Туризмът се превръща в основен източник на данъчни постъпления за България, като водещи са инвестициите и предприятията в частния сектор. Макар последните да си остават концентрирани главно в масовите туристически пазари по черноморското крайбрежие и планинските ски-курорти, значителен брой малки и семейни туристически фирми се съзадават в цялата страна. Макар в България още да няма достатъчно категорични данни, международният опит сочи, че при екотуризма по-голям процент от всеки похарчен долар или евро на глава остава в страната, отколкото при масовия туризъм. Регистрирано е възникване и развитие на фамилен екотуристически бизнес с позитивна тенденция той да се разширява и създава работни места за хора извън семейството. Основните черти на екотуристическия сектор в Национален парк Централен Балкан са:
4.2Икономически ползи от развитието на екотуризма в Национален парк Централен Балкан за местнотото население:
Все повече неправителствени организации използват екотуризма като инструмент за устойчиво развитие - В страната има множество неправителствени организации(НПО) в сферите на туризма и опазването на околната среда, които образуват помежду си могъща мрежа и група за лобиране. В резултат от тяхната дейност се оформя критична маса от национални усилия на ниво на гражданското общество за насочване на вниманието и инициативата за развитие на национална екотуристическа идентичност. НПО създават връзките между обществения и бизнес-сектора за промоция на екотуризма - Както туристическите, така и природозащитните НПО натрупват ценен опит в разработването на модели за институционализиране на взаимодействието между местния частен бизнес, органите на местната власт и защитените територии.Българската асоциация за алтернатвиен туризъм представлява най-голямата група български фирми и асоциации, опитващи се да специализират в областта на екотуризма. Нейната разнообразна и многолика членска маса е важен залог за постигане на националните цели на развитие на екотуризма.
|