Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Телевизията и децата |
![]() |
![]() |
![]() |
Проблемът за мястото на телевизията в системата на възпитанието и обучението на децата е особено актуален и всеизвестна истина е , че хубавите блага трябва да се използват разумно.Ако в телевизионните излъчвания се предлагат на нашите деца повече приказки ще обогатим естетическите им възприятия и представи, ще се развият творческите процеси:въображение,мислене,памет и ще се формират някои качества на детската личност - наблюдателност,самостоятелност,целенасочена активност. От проведената анкета, която осъществих с пет деца – три деца от подготвителна група и две деца от втори клас смятам, че тя е могъща масмедия, добрите предавания, които гледат децата, имат голямо значение за тяхното възпитание. Въпросите, които им задодох:
Тук отговорите на всички деца отново бяха еднакви: да я гледам по телевизията. С получените отговори от децата и беседването с тях смятам, че те обичат да гледат и слушат приказки. Приказките привличат със своята увлекателност,с невероятните си вълшебства и непременно с добрия край - в приказките децата най-лесно откриват доброто,което побеждава.Харесват приказки с животни,макар да преосмислят човешки взаимоотношения.Лесно възприемат приказки,в които ясно разграничават отделните моменти.Те предпочитат анимацията и това се определя от тяхното нагледно-образно възприемане на нещата.Приказните филми задържат силно вниманието на децата,там където има ефекти и атрактивност.По-трудно децата възприемат исторически факти и сложни човешки взаимоотношения. Жалкото е обаче, че децата не познават така добре героят на Пинокио, защото когато им зададох въпроса: Кой ти е любимият герой? – те естествено ми отговориха «Батман», «Супермен». Това са вече новите приказни герои. Телевизионните предавания са могъщо средство в ръцете на учители и родители за възпитание и обучение на децата и те трябва много внимателно да ги подбират.Използвайки ги разумно и изборно,чрез правилно ръководене и предварителна беседа, те ще доведат до обогатяване на детските познания,до изясняване на нравствени понятия,ще стимулират детското творчество. Важна роля в процеса на развитието на личността на детето играят семейството,детската градина,училището и средствата за масова информация. Ранното развитие на детското общуване се осъществява в междусубективното пространство на детето и възрастните. А след това и телевизионният екран става мощен фактор за изграждането на детското съзнание. Телевизията не ограничава,а разширява детският кръгозор и неговите мисловни възможности,повторното възприемане на приказките ,чрез телевизионния екран повишава способността за съпреживяване и изяснява идеята на автора,обогатява чувствата и въображението на детето,стимулира творческото начало. И въпреки всичко всеки един родител трябва да си зададе следните въпроси и да подбира много внимателно какво да гледа неговото дете. Как телевизията влияе на моето дете? Колко време прекарва пред екрана? Знам ли какво е съдържанието на гледаните телевизионни програми? Има ли предавания или филми, които трябва да му забраня?
|