Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Същност и сфери на възпитанието |
![]() |
![]() |
![]() |
Същност и сфери на възпитанието.
Възпитанието възниква с възникването на човешкото общество. То е негова неотменна жизнена функция на всеки етап от развитието му. С настъпващите промени в общественото развитие винаги се осъществява изменения и в съдържанието, и в характера на възпитанието, а по-късно – и на обучението. Всяко общество подготвя младото поколение за пълноценно участие в различни трудови дейности и в обществения живот. Възпитанието в по-широк аспект се е утвърдило, като педагогическа категория. В по-широк обхват то получава определение на специално организирана и целенасочена дейност за предаване на духовни ценности и опит на поколенията. Под опит се разбира материалната и духовната култура, до която е достигнало човечеството. Процесът на предаване на опит се извършва чрез специално организирани дейности. Това предполага наличието на квалифицирана дейност, която с течение на времето се е развила, като педагогическа теория педагогическа практика. Като педагогическа категория възпитанието има три измерения – ДЕЙНОСТ, ПРОЦЕС, РЕЗУЛТАТ. Терминът възпитание означава съответно целенасочена дейност, организирана в съответна система, с компонентна структура, взаимодействие, функциониране и т.н. възпитанието като процес е усвояването на въздействията от възпитателната дейност, интериоризацията и персонификацията им. Резултата на възпитанието се отразява с понятието възпитаност. Същността на възпитанието в цялата му динамика и противоречивост може да бъде разбрана най-добре и най-пълно, когато то се разглежда като протичащ процес. Възпитателният процес е обективно детерминиран и социално обусловен; той е сложен, противоречив, комплексен и продължителен процес, главната цел на който е формиране на определено съзнание и поведение, и на конкретни качества на личността, а всяко качество в педагого-психологически план е сложно единство от знания, убеждения, чувства и привички, определящи облика на човешкото поведение. Възпитанието без съмнение спомага за формиране на социо-културната структура на личността, давайки й онези знания, имения и навици, които са й необходими за разрешаване на различни проблеми от ежедневието, за изграждане на системата от обществени и морални ценности, за толерантност към останалите хора и т.н. Възпитанието, формиращо социо-културната структура на личността, протича в няколко сфери:
Същност, задачи и значение на умственото възпитание Развитието на творческите сили и способности на учениците в областта на умствената дейност е сложен процес, който следва да води системна и съдържателна познавателна дейност. Един от най-съществените моменти при тази дейност е развитието на интелектуалните сили и възможности на възпитаниците. Под умствено възпитание следва да се разбира целенасочения процес за развитието на умствените възможности на възпитаниците, тяхното мислене и формиране на светогледа им. Цялостното умствено развитие всъщност води до развитието и утвърждаването на интелекта на човека. Най-подходящото определение на интелекта е, че е свойство на личността, изразяващо се в способността й дълбоко и точно да се отразяват в съзнанието й предметите и явленията от обективната действителност, техните обществени връзки и закономерности. Интелектът се проявява при всички умствени процесу, но на първо място – при мисленето и творческото въображение. Няй-ярко той се проявява при самостоятелното решаване на нови проблеми. Задачите на умственото възпитание са следните: овладяване на от възпитаниците на системни и задълбочени знания, умения и навици; формиране на научен мироглед; развитие на умствените сили, интереси и възможности. Значението на умственото възпитание има комплексен характер. То интегрално пронизва всички останали страни на възпитанието. Процес на протичане на умственото възпитание Едно от основните направления е формирането и развитието на познавателните интереси:
Умствените възможности следва да формират следните качества на ума:
Роля на потребностите, мотивите и дейностите при умственото възпитание Потребностите са израз на естествената необходимост да се осъществява такава дейност. Те са условие за интелектуална дейност и същевременно - резултат от нея. Мотивите са главни двигатели, стимули, пораждащи желание за умствен труд. Те могат да имат за основа по-близки или по-далечни цели и желания. Основните дейности, при които се проявяват и усъвършенстват интелектуалните мотиви, са следните:
Същност на нравственото възпитание Нравственото възпитание е целенасочен процес, при който се формират нравствени (морални) представи и чувства, както и съответстващ начин на поведение. Моралът е съвкупност от исторически обособили се норми и качества, които регулират взаимоотношенията между хората. Той се е развивал и изменял в съответствие с развитието и изменението на човешкото общество. Спазването на моралните норми е доброволно, а не задължително, както при правото. Нарушаването им се осъжда само от общественото мнение, докато нарушаването на правните норми се санкционира от съответните държавни институции. Етиката е наука за морала, а нравствеността е съвкупност от знания, представи, чувства и поведение, съответстващи на приетия от обществото морал. Основни задачи на нравственото възпитание
Същност, задачи и значение на трудовото възпитание Значението на труда и трудовото възпитание при изграждане на личността на младия човек е подчертавано от почти всички класици на педагогическите мисъл и дело – Томас Мор, Кампанела, Жан Жак Русо, Шарл Фурие, Робърт Оуен, В. Ушински и други. Трудовото възпитание може да бъде определено като съществен компонент на цялостното възпитание, чрез който се постига готовност на всеки работоспособен индивид да се труди съзнателно в полза на обществото, на себе си и на другите. Основните задачи на трудовото възпитание са:
Основните видове труд, за които се подготвят учащите се и в които се включват в процеса на трудово възпитание и трудово обучение, са:
Основни пътища и средства за възпитаване на съзнателно отношение към труда
Процес на трудово възпитание Протичането на процеса на трудово възпитание при учащите се в съответсвие с формулираните по-горе задачи и преминаването на основните етапи, знания, умения, навик, привичка за труд, предполага да се спазват определени педагогически изисквания:
Същност и задачи на естетическото възпитание Естетическото възпитание се определя като целенасочено естетическо въздействие и взаимодействие, при които се овладява система от естетически знания, умения и навици, формира се активно естетическо отношение към действителността и потребност у личността да възприема и създава красота. Основните задачи на естетическото възпитание са следните:
Художественото възпитание е част от естетическото възпитание. Естетическото възпитание се използва най-често в изкуството. Системите на естетическото възпитание биват елементарна (при нея процесът на естетическо възпитание включва всичко без изкуството) и художествена (при нея се включва и изкуството). Степени на протичане на процеса на формиране на естетическо отношение към действителността:
Сфери, фактори и средства на естетическото възпитание Основните сфери са сферата на изкуствата, сферата на другите социални дейности, в които не присъстват изкуствата (труд, образование, човешки отношения), сферата на създадената от човека среда и сферата на природната среда. Основните фактори са семейството (или СПЗ), училището (то осигурява планомерно, системно и последователно въздействие както чрез задължителният учебно-възпитателен процес, така и чрез класната дейност), извънучилищните специализирани институции (културни домове, библиотеки, концертни зали и т.н.) и средствата за масова комуникация. Основните средства са трудът във всички негови видове (допринася за възприемане естетическата ценност на предметите на труда), изкуството и природата. Същност и значение на физическото възпитание Физическото възпитание е съзнателно организиран и осъществяван процес с цел формиране на здраво, физически силно и хармонично развито младо поколение, готово за пълноценна трудова дейност. Физическото възпитание и развитие са взаимно обусловени, тъй като физическото възпитание допринася за по-висока степен на физическо развитие, а то от своя страна благоприятства ефективното осъществяване на физическото възпитание. Без физическо възпитание не е възможно да се изгради цялостна и хармонично развита личност, която предполага единство на физиката и духа на човека. Основни задачи и съдържание на физическото възпитание Основните задачи, които определят съдържанието на физическото възпитание и конкретизират различните възрастови групи в съответната училищна степен, могат да се формулират така:
Основни форми и средства на физическото възпитание Основните форми на физическото възпитание биват три вида: урокът по физическа култура (главната организирана форма на физическото обучение и възпитание, задължителна за всички ученици на една и съща възраст); диференцирана работа по физическа култура; занимания със спорт. Екологично възпитание Необходимостта и значението на екологичното възпитание произтича от няколко обстоятелства – от кризисното състояние “общество-природа”; изчезване и заплаха от изчезване на естествени видове ресурси, което води до нарушаване на равновесието в природата; въвличане в производствения процес на голяма част от биосферата, което води до нарушаване на нейната цялост. Екологичната култура включва осъществяване на следните задачи:
Основни пътища и средства за екологично възпитание Системен процес на обучение по химия (за запознаване с видовете химически замъсявания, причините, вредата и борбата срещу тях; билогия, физика и други, свъразни с екологията предмети. Полово възпитание При формиране на личността е много важно тя да има полова култура. Половото възпитание е предимно задача на родителите. Половото възпитание е съзнателно организиран и системно осъществяван процес на формиране на необходимата полова, а по-късно и сексуална култура у подрастващите. Целта на този процес е овладяване на система от знания, умения и начини на поведение, които са свързани с нравствените, естетическите и физически аспекти на взаимоотношенията между половете. Основните задачи на дейността, свързана с половото възпитание и определящи нейните параметри, са следните:
Възрастови етапи на половото възпитание през училищния период
Пътища и средства за полово възпитание
Правно възпитание Основа на правното възпитание е нравственото възпитание. Нарастващото значение на правното възпитание сега се определя от няколко важни обстоятелства:
Основни задачи на правното възпитание в училище
|