Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Устойчиво развитие на образованието |
![]() |
![]() |
![]() |
Устойчиво развитие на образованието В България в продължение на дълъг периоди от време, с променлива сила и ефективност, тече собствен специфичен и противоречив процес на реформиране на образованието, който, въпреки многото позитивни резултати, като цяло създаваше в обществото усещане за несигурност и тревожност. След 1989 г. този процес беше усложнен от крайно необходими преобразования в юридическата база главно в областта на висшето образование, които очевидно имаха позитивен ефект – спечелена беше автономия на университетите от държавата, легализирано беше частното висше образование, увеличи се рязко броя на студентите, извърши се цялостна диверсификация в специалностите, дисциплините и методите на преподаване, в оценяване, в получаването на степени и дипломи. Общата цел бе българското висше образование бавно да се придвижва към световните академични стандарти. и въвеждането на тристепенното образование /бакалавър, магистър и доктор/, премахването на абсурдната паралелност на “държавната поръчка” и на “платеното образование” могат да се посочат като положителни примери на това движение. При този процес обаче се наблюдаваха и редица отрицателни черти, които спъваха българското образование по пътя му на устойчиво развитие. Пакетът от рестриктивни законови, нормативни актове, административни мерки всъщност засягаше по - скоро симптомите, а не самия дълбинен процес на трансформация на образованието. Подобен подход повтаря стара грешка на българската образователна политика – всички предложения и наложени модели на стандартизация, оценяване и контрол да са насочени към входа и протичането на образователния процес, а не към неговия изход, към качеството на образователния продукт и евентуалния социален ефект. Освен това този рестриктивен законодателен и административен подход “отгоре” се провеждаше с ресурс от експерти, носители на стар чиновнически манталитет: резултатът беше приближаване на стандартите и “държавните изисквания” към традиционни остарели модели на учебни планове, специалности и програми. В момента, при разглеждане на мащабите на настъпващите в Европа икономически и социални промени, бързото развитие на основаната на знания икономика и демографското напрежение, породено от остаряването на населението, може да се каже, че образователните промени изискват нов подход в общото и професионалното образование, който се основава на концепцията за учене през целия живот . Какво означава "учене през целия живот"?
Така ученето през целия живот може да се дефинира като "всяка целенасочена учебна дейност, която служи за непрекъснато подобряване на знанията, способностите и компетентността". Ученето през целия живот трябва да бъде отворено към всички граждани, независимо че неговото съдържание, начинът на преподаване и мястото на реализацията му могат да бъдат различни в зависимост от учещите. При ученето през целия живот става въпрос също така и за актуализиране на основни умения ("втори шанс"), както и за възможности за учене за вече напреднали. В крайна сметка трябва да бъдат стимулирани активното гражданско съзнание, възможностите за заетост, адаптивността, социалната интеграция, както и личностното развитие. Европейско измерение на темата "Учене през целия живот" През октомври 2000 г. Европейската комисия състави Меморандум за ученето през целия живот. С него в цяла Европа се започва процес на консултации, който помага да се изработят съгласувани стратегии и практически мерки, за да се създаде възможност за учене през целия живот за всички. В основата на Меморандума са залегнали шест ключови послания:
Ученето през целия живот в България По-нататъшното обучение трябва да стане привлекателно за всички хора. Само с постоянно учене човек ще може в бъдеще да осигури своето ежедневие, да запази работното си място или да направи кариера. Това изявление важи в особена степен за намиращите се в процес на трудни преобразувания страни от Югоизточна Европа, включително и България. И така, безработицата в България е все още твърде висока; през последните 15 години много хора са загубили неколкократно работата си и не виждат повече никаква перспектива. Навсякъде в новите развиващи се работни области се изискват добри чуждоезикови познания, а наличието на компютърни умения се подразбира от само себе си. Изискват се и "нови способности", като предприемачески дух и социални умения. Това е едно голямо предизвикателство за по-нататъшното обучение в страната. Съществуващите проекти и програми в България трябва да бъдат ориентирани към устойчиво стимулиране на ученето през целия живот на всички хора и към промяна на образователните структури, насочена към бъдещето. Това налага изграждането на мрежа между различните области на образованието и образователните институции в страната, както и засилването на обмена и международното сътрудничество. Или за да се установи мобилна, адаптивна система на професионалното образование и обучение, която отговаря на изискванията на пазара на труда и представлява неразделна част от политиката за социално-икономическо развитие на страната, трябва да се работи в следните насоки за устойчиво развитие на образованието: 1. осигуряване на правото на професионално образование и обучение на гражданите, съобразно личните им интереси и възможности; 2. задоволяване на потребностите от квалифицирана работна сила, конкурентоспособна на пазара на труда; 3. осигуряване на условия за функциониране и развитие на системата на професионалното образование и обучение, основаващи се на сътрудничество между нейните институции и органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление и социалните партньори. По пътя към Европа, българската държава направи редица промени и възприе нови методи и в областта на образованието и науката, като неделими части от обществената сфера. Образованието винаги е било приоритет за българските правителства, ето защо, в периода на преход и евроинтеграция трябва да се постави началото на непрекъснат процес за оптимизиране на българските образователни структури, за хармонизирането им с европейските норми и в крайна сметка: за достигане на ниво на образователен процес, които ще повиши мобилността на българските специалисти и ще позволи, в условията на пазарна икономика и глобализация България да разполага с добре подготвени и конкурентно способни професионални кадри.
|