Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Лични привилегии и имунитети |
![]() |
![]() |
![]() |
Лични привилегии и имунитети Освен дипломатическото представителство, с привилегии и имунитети се ползват дипломатическите представители на държавите и членовете на дипломатическия персонал, наричани общо "дипломатически агенти" (чл.1 на Виенската конвенция от 1961 г.). За чужденци, които се ползват с дипломатически имунитет и привилегии, се прилагат общоприетите норми на международното дипломатическо право, както и ратифицираните международни договори, по които Република България е страна (чл. 3, ал. 2 от Закона за чужденците в Република България1). Всяко лице, което има привилегии и имунитети, се ползва от тях от момента на влизане в територията на държавата на назначението му или от момента на съобщението за назначението му до министерството на външните работи. При преминаване на дипломатическия агент през територията на трета държава, когато има предварително разрешение (издадена е транзитна виза), тя му предоставя неприкосновеност и такива други имунитети, каквито могат да се окажат необходими за осигуряване на неговото преминаване или връщане. Действието на привилегиите и имунитетите се прекратява с прекратяване функциите на лицето, което се ползва от тях и от момента, когато то напусне държавата, или след изтичане на разумен срок за напускане държавата на пребиваването. 1 Обн.,ДВ,бр. 117от1997г.;изм.идоп., бр.83,105 и 153 от 1998 г., бр. 103 от 1999 г. и бр. 34 от 2000 г. Привилегиите и имунитетите се предоставят на дипломатическия агент като длъжностно лице. Само акредитиращата държава може да се откаже от привилегиите и имунитетите на своя дипломатически агент. Личните привилегии и имунитети на дипломатическите агенти :
Обн., ДВ, бр. 153 от 1998 г.; изм, бр. 70 от 1999 г.
Така, спрямо лица, които се ползват с имунитет по отношение на гражданската и административната юрисдикция на Република България, включително спрямо дипломатическите агенти, процесуалните действия, предвидени в Данъчния процесуален кодекс, могат да бъдат извършени само в съответствие с нормите на международното право. Уточнява се изключението. По отношение на лицата, ползващи се с имунитет, разпоредбите на този кодекс се прилагат: - когато доброволно са се отказали от имунитета си; - когато реализират доходи от източници или притежават имущество в Република България, различни от доходите и имуществото, за които се ползват с право на имунитет съобразно с нормите на международното право (чл. 4 от Данъчния процесуален кодекс)1. 1 ДВ, бр. 103 от 1999 г. Изискването за строго съответствие с нормите на международното право налага да се извърши поправително тълкуване на споменатата законова разпоредба в частта й за отказа от имунитет. Недопустимо е дипломатическият агент доброволно да се откаже от имунитета си. Само изпращащата държава може да направи отказ от имунитета по отношение на юрисдикцията на дипломатическите агенти и приравнените на тях (чл. 32 на Виенската конвенция от 1961 г.).
Споменатите лични привилегии и имунитети се предоставят също така на членовете на семейството на дипломатическия агент, ако те живеят заедно с него и не са граждани на Държавата на пребиваването (чл. 37 на Виенската конвенция от 1961 г.). Лицата от административно-техническия персонал и членовете на семействата им се приравняват в областта на привилегиите и имунитетите към правното положение на дипломатическия персонал. Съществува изключение: имунитетът срещу гражданска и административна юрисдикция се разпростира само по отношение на действията, извършени от тях при изпълнение на служебните задължения. Има някои ограничения и в областта на митническите облекчения (т. 2 на чл. 37 на Виенската конвенция от 1961 г.). Ръководителят на дипломатическото представителство се ползва в пълен обем от посочените привилегии и имунитети на дипломатическия агент. Освен това той има право: а)
Според Виенската конвенция от 1961 г. дипломатическите агенти са длъжни:
|