Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Основи на правото 1 |
![]() |
![]() |
![]() |
Същност на правото При възникване на правото са се оформили 2 тенденции 1) 1 Идиалистическа 2) 2 Позитивна По-рано е възникнала идиалистическата за нея е характерно ,че изяснява естественото право и разкрива мястото му до позитивното право Позитивната е съвкупност от правни норми и категории. Най-старото определение е,че правото е изкуство за справедливото и доброто. Справедливостта и законността намират приложение и в двете тенденции. Характирно за идиалистическата е превес на справедливостта в сравнение с законността. Под естествено право се разбира съвкупност от норми извън човека,подчинени на външни принципи,които установяват справедливост между хората. Постепенно се изравнява естественото право с божия закон. Стоиците приемат, че между естественото право, позитивното право и божия закон трябва да има баланс. Тома смята, че естественото право е между божия закон и позитивното право. Хуго Троци критикува и отрича естественото право и приема,че правото е плод на човека. Правото не може да е извън отношенията между хората. Тази теория я има и до днес. Позитивното право е съвкупност от правни норми. То има две разклонения:
Правото се разглежда обективно и субективно. ü Обективно –Правото е правни норми, които регулират обществените отношения и чието изпълнение е гарантирано с държавна принуда. ü Субективно – Правна възможност,която субектите претежават в рамките на правните отношения. В системата на правото се наблюдават правни отрасли и институти.Отраслите са: гражданско,конституционно,търговско. Всеки отрасъл се характеризира като тъкъв въз основа на два критерия:
v Властнически-административен метод- Характеризира се с неравенство между страните. v Равнопоставеност – гражданско- правен метод. Характерно е равното отношение на субектите. Освен отраслите има и институти . Те са съвкупност от правни норми , с които се регулират определен вид отношения. Публично и частно право – критерии за това е чие право защитава . В момента критерий е дали се използва държавната власт Източници на правото - Разгежда се в материален и формален смисъл.
Не са източник на правото:
Правни норми – понятие, видове, структора и тълкуване
За първообраз на нормите се смятат табутата. Тези забрани ги има и до днес.Нормата възниква с появата на държавата. Нормата е най-малката градивна частица на правото. Тя е модела на поведение. Общо,абстрактно правило за поведение,регулатор на отношенията, чието изпълнение е гарантирано със силата на държавата. Тя е общо правило за поведение тъй като се отнася за всички. Тя е абстрактно правило за поведение тъй като е формолирано по начин за многократно прилагане. Изградена е по модела”Ако – то” Правната норма има три елемента:
Обикновенно ги няма и трите. Видове: 1) Според отраслите: q Граждански q Административни 2) Според дизпозицията: q Задължаващи q Забраняващи q Опълномощаващи q Инперативни q Дизпозитивни 3) Според санкцията q Фиксирани q Алтернативна санкция q Комолативни Действие на нормите-разглежда се в два аспекта:Юридическа и обвързваща сила. Под юридическа сила се разбира действието на актовете един спрямо друг. Тя е различна и се определя от мястото,което заема авторът на акта в държавата. Под обвързваща сила се разбира действието на актовете по отношение на адресата,тя е еднаква.Действие по време,по място и по отношение на лицето.
ü Начален момент ü Краен момент
ü На цялата страна ü На част от нея
Тълкуването на нормите е дейност по разкриване на съдържанието и. Същност и характеристика на правните отношения. Съдържание и видове. Правните отношения са правните норми в действие. Те са връзката между субектите,чрез тяхните права и задължения. За правните отношения има две тези. 1) Тичер-правните и обществените отношения са нещо различно. Тази теза е вярна,но само в гражданското и семейното право. Тя не обяснява защо отношенията са винаги правни. Тази теза не е господстваща. 2) Правното отношение е самото обществено отношение,но регулирано с правна норма. Видове правни отношения:
q Абсолютни q Облигационни
Елементи на правните отношения:
ü Правоспособност-тя е основно своиство на личноста,и е способноста но лицата да са носители на права и задължения ü Дееспособност- тя е личността с лични деиствия да осъществява правата и задълженията си. Такива субекти са: q Физическите лица q Юридическите лица q Държавата
Юридически факти-Те факти и явления от деиствителноста,които са визирани в хипотезата. Те се делят на:
Делят се още на: 1) Право-пораждащи 2) Изменящи 3) Прекратяващи 4) Погасяващи 5) Прости 6) Сложни Предмет,система и източници на конституционното право Конституционното право е отрасъл характеризиращ се със собствен предмет и метод. В предмета се включват обществените отношения свързани с формата на управление,устройството,политичесният режим,коституиране на властите и определяне на компетентностите. Метода е властнически. форми на управление:
Източници:
Принципи:
Система на държавните органи Под държавен орган разбираме еднолично или колективно звено от системата на държавния апарат,което има държавно-властнически правомощия. В своята съвкупност държавните органи образуват система,в която има президент и органи на закона. Президент-За президент може да бъде избран всеки български гражданин по рождение и е над 40 години. Функции:
Законодателна власт.В България това е народното събрание. То се състои от 240 човека,прецедател,заместници,комисии. Функции:
Изпълнителна власт:Включва:
ü Постановления ü Правилници ü Наредби ü Решения
Съдебна власт включва:
Административнно право,административнно отношение,административен акт. Администрация- Съвкупност от всички административни органи на страната,а във функционален аспект разбираме държавна подзаконова юридико-властническа дейност по общо ръководство,организация и контрол на всички сфери на живота.Като отрасъл административното право има собствен обект и субект-Обществените отнношения възникващи при разгръщането на управлението на страната.Източници:Конституция
Административно-правни отношения.Те са обществени отношения,възникващи при управлението на държавата. Тези отношения имат специфика,която се проявява в различни направления:
Видове:
Административни актове-Административен акт е най-честият факт,които води до възникване или прекратяване на административно правоотношение. Автор на акта е държавен орган. На лице е волеизявление. Видове:
v Нормативни-актовете,които съдържат норми v Индивидуални-съдържат конкретно предписание насочено към определен адресат-заповеди. v Общи ненормативни актове- характерно е,че имат конкретно предписание,което е насочено към по-вече от един адресат,но обединени от някъкъв признак.
v Отежняващи v Облекчаващи
v Силен v Слаб
v Конститоирни v Декоративни- признават се права и задължения надолу по посоката на управление. Административно- наказателна отговорност,нарушения и наказания. Административно-наказателната отговорност е основен вид отговорност наред с дисциплинарната.Тя се различава по това,че при гражданската винаги има вреда,а от дисциплинарната се различава по това,че дисциплинарната е по служебен път,а административната по извън служебен път. От наказателнатата отговорност се различава по това,че наказателнатата отговорност е от съда а административната по административен ред. Административно нарушение.Това е деание извършено виновно,с което се накърнява редът на държавното управление,и което се наказва с административна санкция наложена по определен ред. Приготовлението не се наказва. Опитът не се наказва освен ако в закона пише друго. Вина-Психологическото отношение на дееца към извършеното деание. Видове вина:
Наказания:
Административен процес. Производство по издаване на индивидуални административни актове. Административен процес-Разглежда се в три аспекта: Разбира се самостоятелен отрасъл съвкупност от административни норми,въз основа на които се разгръща държавното управление в страната,при безспорните производства. Метод на неравенството. При спорните случаи може и метод на равенството.Процес с производство- цяло към част,означава че процесът се състои от много производства.Разглежда се в :Тесен смисъл на думата-разбира се разглеждането на спорове от съда.q Широк смисъл на думата-разбираме: ü Понятието в тесен смисъл на думата. ü Производство по издаване,обжалване и изпълнение на индивидоалните актове по ЗАП. ü Производство по установяване на административните нарушения,наказателни постановления и изпълнение на наказанията. ü Производство по издаване на нормативни и общи ненормативни актове. ü Производство по издаване на протести,предложения и постановления от прокуратурата при упражняване на закона. Източници:
ЗАП орежда само индивидоалните административни актове. Член 6 от ЗАП- административният акт се издава от компетентен орган,като горестоящият орган няма право да изземва функциите на долостоящия. Инициативата за издаването може да е на автора на акта,на адресата,на по горестоящия орган,на прокурора или на заинтересованите страни. Преди да се издаде акта органът е длъжен да събере мнения. Той се издава в кратък срок,7 дни ако органът е едноличен,или на първото заседание ако е колективен. Актът е в писменна форма,като се посочва основание и мотив. Той има следния реквизит:
Акта задължително се съобщава на адресата. Финансово право-предмет,субект,източници и финансови отношения. Нов отрасъл-30-40 те години,води началото си от административното право. Като отрасъл то също се характеризира с предмет и метод на регулиране. Предмета-Обществени отношения,в които централно място заемат финансите. Икономическите финанси се различават от правнните. Според икономистите финансите са пари и не винаги е ясна разликата. От икономическата теориясе заражда така наречената правна концепция. Според нея те са основата на държавната система от парични отношения. Задължителен участнник е държавата. Метод-Властннически със следните особенности:
Въз основа на предмета и метода финансовото право е съвкупност от финансово-правни норми,които регулират с властнически метод. По този критерии финансовото право се разграничава от другите отрасли. Източници:
Система-Обща и специфична част. Особенност е участието на министерският съвет. Наказателно право. Съвкупност от наказателно-правни норми,които с властнически метод регулират отношенията свързани с престапленията и наказанията. Като отрасъл има свои принципи:
Изтоцници:
Система-Обща и специфична част. Член 9 от наказателния кодекс- Престъплението е обществено опасно деание извършено виновно,което се наказва. Член 10 от наказателния кодекс- Деанието е обществено опасно ако се накърняват правата на другите. Видове престъпления:
Гражданско право . Предмет, система, източници и видове. Предмет:Две групи отношения:
Метод-Равнопоставенност. Източници:
Правоотношенията имат три елемента:
Физически лицаХарактеризират се със следните елементи:
Юридически лица, понятие и видове.Основен субект на гражданското правоотношение наред с физическите са и юридическите лица. Първите прояви прояви на юридическите лица се наблюдават в Италия. Първите уредби се появяват през 19-ти век с френския търговски кодекс през 1807 година. За същността им има няколко теории:
Юридическите лица притежават белези аналогични на физическите лица.
Юридическите лица възникват по три способа:
Юридическите лица имат:
Видове:
Понятие, видове и форми на сделките. Сделката е изваждане пред скоби на всичко онова, което е типично за договорите. Не всички договори имат правна уредба за сделки. У нас няма специален закон за сделките използва се закона за задълженията и договорите. Сделката е юридически факт, който има за съществена част волеизявлението на едно или повече лица насочено към пораждане на последици. Има две части:
Волеизявленията са:
Форма-Има три форми:
Съдържание:
Видове:
v Едностранни-завещание. v Двустранни-продажба, замяна. v Многостранни.
v Формални. v Неформални.
v Концесуални-нужно е само съгласие. v Реални-съгласие+връчване.
v Възмезнни. v Безвъзмезни. v Главни. v Допълнителни. Недействителност на сделките-Правната уредба за недействителността се съдържа в член 26 от закона за задълженията и договорите. Недействителността е, че сделката има порок поради, което въобще не поражда правни последици, или ако поражда такива те могат да се заличат с обратна сила. Два вида:
Представителство То е в закона за задълженията и договорите. Сложна конструкция, която включва две отношения и три субекта.
Погасителна давност. Тя е срок установен в член 110 от закона за задълженията и договорите-Срок на бездействие с изтичането на който носителя на вземането не може да има иск до съда, но вземането остава. Ако длъжникът плати след този срок, ние не считаме, че е извършил недължимо плащане. Тя не се прилага служебно от съда. Тя е институт на гражданското право и се различава от придобивната довност. Прекъсване надавноста означава, че е настъпил някъкъв факт. Вещнно правоТо е самостоятелен отрасъл, водещ началото си от гражданското право. Занимава се с имущественни отношения. Разглежда се обективно и субективно.
Източници:
Вещите са предмети от действителноста и не са извадини от оборот. Те се делят на:
Право на собственост. Собствеността се разглежда като икономическа и като юридическа категория. Като икономическа категория тя е стоково-парична размяна. Като юридическа категория Тя се разглежда в два аспекта.
Правото на собственост е призната и гарантирана от закона възможност на собственика да владее, ползва и да се разпорежда със собствеността си. Има два способа за придобиване:
q Прираждение. Всичко онова, което прирастне към вещта е собственост на собственика на вещта. q Преработка. Пре нея има чужд материал и чужд вложен труд. Ако материала е на по-висока стойност, то собственикът му е собственик и на вещта, но дължи обещетение. И обратното. q Присъединяване. Прави се нова вещ от две други. Собственик става собственикът на главната вещ но дължи обещетение. q Придобивна давност.
Член 17 от конституцията. Собствеността е :
q Публична държявна. q Публична общинска.
q Частна. q Частна държавна. q Частна общинска. Съсобственост-Модификация на собствеността, но има една вещ и няколко собственика. Дяловете са равни до доказване на противното. Ако дяловете са равни, то всеки съсобственик има право да се разпорежда. Ако не са равни, то това право има този с най-големият дял, но дължи обещетение. Една съсобственост може да се прекрати. Всеки съсобственик има право да отчожди своята част,но е длъжен да я предложи първо на другите съсорственици. Ограничени вещни права.Касае се за чужда вещ.
q Неучождаемо. q Ненаследимо. q Нотариална заверка.
Облигационно право Облигация-Латински произход-обвързан за да се развърже длъжникът трябва да се издължи. Облигационното право се разглежда в два аспекта:
Предмет-Стоково-парични отношения и отношения свързани с работа и услуги. В правото тези отношения са обвързани с договори, затова този отрасъл се нарича още договорно право. Метод-Равнопоставеност. Като правен отрасъл облигационното право почива на специфични принципи: q Автономия на волята. q Свобода на договарянето. q Реално изпълнение. q Без вина няма отговорност. q Уеднаквяване на закона с международното право. Източници: ¨ Конституция. ¨ Закон за задълженията и договорите. ¨ Закон за Чуждите инвестиции. ¨ Закон за защита на конкуренцията. ¨ Закон за концесиите. ¨ Закон за банките и банковото дело. ¨ Закон за защита на материалните производства.
Облигационни отношения. Разглеждат се в два аспекта:
Облигационното отношение е правна връзка между две страни, кредитор и длъжник, по силата на която кредитора има право да си иска от длъжника дължимото. Договори. Договора е най-чистия юридически факт. Той е съглашение между две страни,насочено към възникване, изменение или прекратяване на последици. Член 8 от закона за задълженията и договорите-Договора е закон за тези, които са го сключили. Волеизявлението е офертата и трябва да я е отправило дееспособно лице. На другата страна стои акципта. Тя не е контра оферта, а дава отговор на клаузите. Пред договорнити отношения също пораждат права и задължения. Оттеглянето на офертата или акцептата може да е преди или едновременно с получаването им. Договорите се сключват по реда на член 11-13 от закона за задълженията и договорите. Прави се разлика дали има срок за сключване или не. Ако има договорът се счита за сключен в този срок. Ако няма такъв срок правим разлика дали страните са присъстващи или отсъстващи. Ако са присъстващи договорът е сключен, когато офертата се приеме. Ако страните са отсъстващи договора е сключен, когато приемането престигне при предложителя. Видове договори.
Изпълнение. То трябва да стане на падежа, ако няма падеж-веднага. Неизпълнение. От него не се пораждат отношения, поради което то трябва да е извън правото. В хада на изпълнението се пораждат много правни норми. Относно правната същност се застъпват две теории.
Неизпълнението като факт може да се представи в няколко форми.
Гражданска отговорност. Тя е основен вид отговорност заедно с наказателната и административната и настъпва когато са на лице:
Вредата е два вида:
¨ Претърпени загуби. Това е онова, с което се е намалило имуществото на кредитора от неизпълнението. ¨ Пропуснати ползи-онова, с което би си увеличило имуществото на кредитора от изпълнението.
Вината има две форми:
¨ Пряка. ¨ Косвенна. Противоправността е когато с неизпълнението на договора се нарушават правните норми. Причинно-следствената връзка е когато причина за вредата е неизпълнението на договора. Гражданската атговорност се дели на:
v Неостоика. Тя е по-лека форма и е сума, която винаги е посочена в закона и договора. Тя е в % или точна сума. Кредитора има право да претендира неустоиката. В договора тя е: ü Законова. ü Договорна. ü Зачетна. ü Наказателна. Неустоиката има три функции: ü Обещетителна. ü Наказателна. ü Гаранционна. v Обещетение. То също е сума но не е предварително установена.
Обезпечаване В правото има различни способи за обизпечаване на кредитора, като те се делят на две групи:
Порачителство.То е договор между кредитора и порачителя по силата, на който порачителя поема същият дълг като длъжнника, но не може да се обвърже с по-тежак. Залог.Той е вещнно право. Залогът може да е върху вещи или върху взимане. Той е договор между две страни наречени залогодател и залоговземател. Залогодателят предава своя вещ на залогополучателя, от стойността на, която залогополучателя има право да се удовлетвори в случай на неизпълнение. Ипотека. Ипотеката е вещнно право-акцесорнно-недвижимо-неделимо. Има два вида ипотека:
Ипотеката поражда действие след вписване в специален регистър. Договори Договор за продажба. Той е регламентиран в закона за задълженията и договорите. Той е съглашение между две страни наречени продавач и куповач. По силата на този договор продавача предава една вещ и прехвърля собствеността и на куповача, а последният е длъжен да получи вещта и да плати цената и. Страни по договора могат да са български или чужди дееспособни лица. Предмет на договора е движима или недвижима вещ.Характеристика. Двустранен, възмезден, консесуален, формален, (неформален), транслативен. Задължения на продавача:
Задължения на куповача.
Има два вида отговорност на продавача.
¨ Явни. ¨ Скрити.
Договор за изработка. Съглашение между две страни, наречени възложител и измълнител. Характеристика –двустранен, възмезден, концесуален. Права и задължения на възложителя.
Договор за поръчка. Съглашение между две страни, наречени доверенник и доверител. Доверителя възлага определенни действия на доверенника, а последния се задължава да ги осъществи от свое име или от името на доверителя. Страните са дееспособнни юизически или юридически лица. Предмет-извършването на правнни действия. Характеристика-безвъзмезден,формален. Права и задължения на доверенника:
Договор за наем. Съглашение между две страни, наречени наемател и наемодател. Наемодателя предава една вещ за времменно ползвоне на наемателя, а последният е длъжен да плати. Предмет-временно ползване на дадена вещ. Характеристика-двустранен,възмезден,концесуален,неформален. Права и задължения на наемодателя:
Договор за заем. Има две форми:
Страни-дееспособни физическе или юридически лица. Предмет е използването на индивидоална вещ. Характеристика-едностранен, безвъзмезден, неформален. Заемателя е длъжен да върне веща.
Договор за влог. Съглашение между две страни, наречени влогодател и влогоприемател. Влогодателя предава вещ за пазене при влогоприемателя, а последния е длъжен да я върне. Предмет-пазене на вещ. Характеристика-безвъзмезден. Семейно право Характеризира се със собствен предмет и метод. Предмет. Отношенията свързани с брака. Метод. Равнопоставенност. Източници:
Търговско право Има няколко теории за същноста му. Палов-няма характера на правен отрасъл, а е част от гражданското право. Диков-в търговското право има норми от различен порядък-публични и частни. Ачев-правен отрасъл,който орежда търговските сделки. Герджиков-правен отрасъл имащ за основа търговията. Метод. Равнопоставенност. Принципи:
Източници:
Система. Това е системата на търговския закон. Има три раздела:
Търговско правоотношение. Правна връзка между две страни, идна от които е търговец очредена на базата на търговско-правни норми, насочена към възникване на последици. Има три елемента:
Трудово правоТрудовото право е самостоятелен отрасъл,който се характеризира със свой предмет. Той е специфични отношения между хората и уръдията на труда. Те се казват още технически трудови отношения и остават извън трудовото право. Трудовото право урежда отношенията възникващи при и по повод полагането на живия труд, който се прилага спрямо средствата на труда. Единствено трудовото право претендира, че използва комплексен метод съчетание между равнопоставеност и властнически. Има равнопоставеност при сключването на договора. След това обаче се използва властническият метод. Властта не винаги е държавна. Въз основа на предмета и метода трудовото право е съвкупност от трудово-правни норми,които предимно с метода на равнопоставеност регулират трудовите отношения. Система. Обща и специална част. Източници:
Централна категория е трудовото правоотношение. Под трудово правоотношение се разбира обществено отношение регулирано с трудово-правна норма,с което възниква,изменя или се прекратява трудово-правно отношение. Видове трудови правоотношения:
Съгласно кодекса на труда работника е човек, който прилага труд. Индивидоалните трудови правоотношения възнникват, когато са налице следнните фактори:
Те имат специфика, която е в различни посоки:
Трудов договор Съглашение между две страни наречени работодател и работник,по силата на което работника се задължава да престира живия си труд в рамките на работното време, а работодателя е длъжен да осигори здравословни условия на работа и възнаграждение. Страни са дееспособни физически или юридически лица. Предмета е изпълнение на трудова функция. Тя е съвкупност от дейностти,които работника трябва да осъществи в хода на производствения процес. В договора трябва да се дефинира мястото и характера на работата. Договора има три елемента:
Трудовите договори са:
Основание за прекратяване на трудовия договор:
Предизвестие. То е изявление, с което се съобщава, че се прекратява договора. Трудова дисциплина Разглежда се в два аспекта:
Не спазването и води до отговорност от страна на работника или служителя. Тя е негативната последица от постъпката. Особенност на тази отговорност е, че се прилага по вътрешен ред,няма вреда. Дисциплинарната власт е правомощие по санкциониране на работника с оглед неспазването на трудовия договор. Дисциплинарната отговорност се носи за следните нарушения:
Има три вида наказания:
Имуществена отговорност Работника носи два вида имуществена отговорност:
Трудови спорове Два вида трудови спорове:
Има няколко вида стачки: ¨ Законни. ¨ Незаконни. ¨ Символични. ¨ Ефективни. Два пътя за решаване:
Граждански процес Правила следващи едно след друго въз основа, на които се решават споровете. Източници:
Има две инстанции.
3.
-----дд
|