Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Еднолични търговски дружества |
![]() |
![]() |
![]() |
Характерно за едноличното търговско дружество е, че целият капитал е внесен и принадлежи на едно лице. Тази възможност съществува за ООД и за АД. Формата на едноличното търговско дружество позволява на физическото лице да ограничи имуществото, с което да отговаря за търговската си дейност. АД може да бъде учредено от едно физическо или от юридическо лице. Такава възможност е изрично предоставена на държавата. Със закон може да се създаде държавно предприятие, което не е търговско дружество. Държавното предприятие се образува, преобразува или прекратява с разрешение на МС или със заповед на министър, председател на комитет или ръководител на ведомство. Преобразуването на държавно предприятие с предмет на дейност производство или търговия с военна или специална продукция се извършва изключително от МС. Общинското предприятие се образува и преобразува като ЕООД или като ЕАД с решение на общинския съвет. Актовете са индивидуални административни актове. Имуществото е съвкупност от права и задължения. С акта за образуване на еднолично търговско дружество МС, съответно министърът, председателят на комитет предоставя имуществото, необходимо за развиване на дейността на дружеството. Този акт води до прекратяване на държавната собственост върху имотите и вещите, които влизат в предоставеното имущество и до възникване на собственост на дружеството. С акта за образуване на еднолично търговско дружество се прекратява правото на общинска собственост върху вещите, които преминават към дружеството. Те стават негова собственост. Вместо отстъпеното право на собственост на вещи държавата, съответно общината придобива дял в капитала или акции. Органи на едноличната държава с ограничена отговорност са:
Органи на ЕАД са:
Едноличният собственик на капитала в държавно предприятие – ЕООД:
Едноличен собственик на капитала в държавно предприятие-ЕАД:
Физическите и юридическите лица могат да бъдат управители и контрольори на държавното предприятие – ЕООД. Недопустимо е да бъдат управители на държавни предприятия – ЕООД, физически или юридически лица, които:
Недопустимо е да бъдат контрольори в държавно предприятие – ЕООД:
Не могат да бъдат членове на съветите на директорите на подзорния и на УС на държавно предприятие – ЕАД, физически и юридически лица, които:
Управлението на държавни предприятия – еднолични търговски дружества се възлагат с договори за управление, сключени между всеки член на изпълнителния орган на дружеството и органа който упражнява правата на едноличния собственик на капитала. Контролът за спазване на дружествения договор, както и контролът върху дейността на управителния съвет се възлага с договори за контрол, сключени между всеки контрольор или член на надзорния съвет и органа, който упражнява правата на едноличния собственик на капитала. Допустимо е управлението на държавните предприятия – еднолични търговски дружества, да бъде възлагано и след провеждане на конкурс. Една от съществените уговорки в договорите за управленния контрол е бизнес задачата на предприятието. Бизнес задачата съдържа конкретни икономически показатели – производителност, обем на продажбите, рентабилност, нови пазари. Договорите с управителите, контрольорите, членовете на съветите на директорите и членовете на надзорните съвети се прекратяват с изтичането на срока. Допустимо е те да бъдат прекратени на следното основание:
Тези договори могат да бъдат прекратени преди изтичане на срока, който упражнява правата на едноличния собственик на капитала:
Недопустимо е да бъдат ликвидатори лица, които:
Националния статистически институт води регистър на държавните предприятия и на предприятия с държавно участие. В регистъра се вписват:
В регистъра се вписва:
Вписването в регистъра се извършва от определено длъжностно лице. Длъжностното лице поставя дата след всяко вписване и се подписва. Органите за управление на държавното предприятие изпращат преписи от издадените от тях актове на длъжностното лице. Срокът за изпращането възлиза на три дни от издаването им.
|